Archiwum

Dominika Bednarczyk — aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Debiutowała w 1992 r. w spektaklu „Romeo i Julia” na deskach Teatru Ludowego. Od 1996 r. pracuje w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, gdzie obecnie występuję w takich spektaklach, jak „Tango Piazzolla” (reż. Józef Opalski), „Rozmowy poufne” (reż. Iwona Kempa), czy „Maskarada” (reż. Nikołaj Kolada). W dorobku ma ponad 40 ról teatralnych. Współpracowała m.in. z Krystianem Lupą, Barbarą Sass, Antonim Liberą, Maciejem Sobocińskim i Redbadem Klijnstrą. Występowała także w Teatrze Telewizji, wcielając się m.in. w Melanię z „Wiosny narodów w cichym zakątku” w reżyserii Tadeusza Bradeckiego w 1997 r. Grała także w produkcjach filmowych. Jej debiutem była rola w „Liście Schindlera” Stevena Spielberga. Wystąpiła również w „Dużym zwierzęciu” Jerzego Stuhra. W telewizji grała w serialach „Talki z resztą”, „Oficerowie” oraz „Hotel 52”.

Była wielokrotnie nagradzana za swoją pracę. Trzykrotnie (w 2001, 2002 i 2003 r.) otrzymała nagrodą Ludwik, przyznawaną przez krakowskie środowisko teatralne. Za role w „Beatrix Cenci” wg Juliusza Słowackiego (reż. Maciej Sobociński), Lady Makbet w „Tragedii Makbeta” (reż. Redbad Klijnstra) oraz Suzan w „Intymności” (reż. Iwona Kempa) otrzymywała nagrody w plebiscycie publiczności Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Regularnie współpracuje z Krakowskim Salonem Poezji, w ramach którego czytała wiersze m.in. Wisławy Szymborskiej, Sylvii Plath, Haliny Poświatowskiej, Ewy Lipskiej, Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza

 

Zdjęcie: O. Brzeźińska