Prev

Katja Gorečan

słoweńska poetka Next

(ur. w 1989 r.)

Urodzona w 1989 r. w Celje (Słowenia). Ukończyła studia z komparatystyki i teorii literatury na Uniwersytecie w Lublanie, tematem jej pracy dyplomowej była feministyczna choreopoezja afroamerykańskiej poetki i dramaturżki Ntozake Shange. Obecnie kończy studia magisterskie z dramaturgii i scenopisarstwa w Akademii Teatralnej, Radiowej, Filmowej i TV w Lublanie.

W 2007 r. opublikowała tom poezji pt. Angeli istega porekla (Aniołowie tego samego pochodzenia), a w 2012 r. – drugą książkę poetycką pt. Trpljenje mlade Hane (Cierpienia młodej Hany), która była nominowana do słoweńskiej nagrody poetyckiej im. Jenko, a autorka została zaproszona do udziału w Biennale Młodych Twórców Europy i Krajów Śródziemnomorskich BJCEM. W listopadzie 2017 r. opublikowała tom poezji pt. Neke noči neke deklice nekje umirajo (Pewnej nocy pewne dziewczęta gdzieś umierają). Jej wiersze były tłumaczone na języki: czeski, maltański, baskijski, ukraiński, rosyjski, hiszpański, niemiecki, angielski, litewski, polski, serbski, francuski oraz niemiecki, w tym ostatnim przekładzie – w ramach cyklicznej antologii młodej poezji słoweńskiej, wydawanej przez Centrum Kultury Słoweńskiej w Berlinie. Jest jedną z autorek zrzeszonych w europejskiej platformie poetyckiej Versopolis.

Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach poetyckich, m.in. Prague Microfestival oraz Młody miesiąc w Pradze (Republika Czeska), Odnalezione w tłumaczeniu w Gdańsku (Polska), Jesień Poezji w Druskienikach (Litwa). Jest członkinią komitetu organizacyjnego festiwalu poetyckiego Pranger (Słowenia). Jako dramaturżka jest współautorką spektaklu Ada, wystawionego przez Słoweński Teatr Narodowy w Lublanie, jako badaczka literatury pisze artykuły o feministycznej poezji, dramacie i performansie.

 

Zdjęcie: Daniel Djamo