Biogram

to literacki pseudonim Zhao Zhenkai (趙振開), wybitnego poety chińskiego. Urodził się w roku 1949 w Pekinie. Jako nastolatek uległ na krótko indoktrynacji ideami Mao Zedonga. Szybko jednak zmienił poglądy na radykalnie odmienne i przyłączył się do działań Mglistych Poetów, grupy twórców przeciwnych „rewolucji kulturalnej”. Był współtwórcą pisma „Jintian” („Dzisiaj”), ukazującego się w latach 1978-1980, zakazanego przez władze ze względu na prezentowane tam prodemokratyczne poglądy. Zhao Zhenkai uczestniczył w protestach na placu Tian’anmen w 1976 roku, a jego wiersz związany z tymi wydarzeniami, „Huida” („Odpowiedź”) uznano za hymn ruchu opozycyjnego. Od roku 1987 mieszkał w Europie i Stanach Zjednoczonych, wykładając na wielu uniwersytetach.
Jego pseudonim, Bei Dao, co można przetłumaczyć jako Północna Wyspa, ma związek z pochodzeniem z północy Chin i skłonnością do samotnictwa. Obszerny dorobek literacki Bei Dao, na który składają się nie tylko poezje, ale także nowele, został przetłumaczony na przeszło trzydzieści języków. Nagrodzono go wieloma prestiżowymi nagrodami; wymieniany jest w gronie potencjalnych noblistów.
Obecnie jest profesorem nauk humanistycznych w Centrum Studiów Azji Wschodniej na Uniwersytecie w Hongkongu, gdzie mieszka wraz z rodziną.