urodzony w 1945 roku irlandzki muzyk – wirtuoz instrumentów tradycyjnych (dudy irlandzkie – uillean pipes i whistle). Pochodzi z Co. Kildare, z rodziny muzyków – jego ojciec był skrzypkiem, matka pianistką. Pierwszym nauczycielem gry na dudach był Tom Armstrong, później wpływ wywarli na niego Leo Rowsome, Willie Clancy i Seamus Ennis. Sławę zyskał w latach 70., grając z grupą Planxty, której był założycielem, zaś ugruntował nagraniem z orkiestrą symfoniczną „Podróży świętego Brendana” skomponowanej przez Shauna Daveya. Z symfonikami koncertował nie tylko na Wyspach Brytyjskich, ale także
w  USA, Kanadzie, Australii, Francji, Rumunii, na Węgrzech i w Niemczech.
Pierwsze płyty z jego ogromnej, liczącej przeszło pięćdziesiąt albumów dyskografii, pochodzą z połowy lat 60. Dziś ma za sobą nagrania i koncerty z gwiazdami takimi jak Enya, Van Morrison, Sinead O’Connor, Mike Oldfield, Kate Bush, Everly Brothers. Często występował z Markiem Knopflerem – także w słynnej ścieżce dźwiękowej do filmu „Cal”. Uczestniczył – w Europie i Ameryce – w awangardowych eksperymentach Johna Cage’a. Jego koncerty na całym świecie spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem.
Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m. in. Irish National Entertainment Award. W roku 2000 został uhonorowany Złotymi Insygniami Uniwersytetu w La Coruña (Hiszpania). Przez telewizję TG4, nadającą program dla odbiorców w języku irlandzkim, uznany został za Tradycyjnego Muzyka Roku 2007. Swoją kompozycję wykonywał podczas uroczystej inauguracji prezydentury Mary McAleese, której często towarzyszy z koncertami podczas podróży zagranicznych, będąc niejako eksportowym dobrem narodowym Irlandii.
Regularnie występuje ze swoim zespołem The Piper’s Call Band, składającym się z równie fantastycznych muzyków: Arty McGlynna, Roda McVey and Steve’a Cooneya Jego ostatnie płyty to Out to an Other Side, The Given Note, The Piper’s Call.
Często występuje z poetami. Goszcząc po raz pierwszy w Polsce w roku 1997, towarzyszył w krakowskim kościele św. Katarzyny Paulowi Muldoonowi. Z Seamusem Heaneyem nagrał  płytę „The Poet & The Piper”. Niezapomnianego wspólnego koncertu poetyckiego dwóch gigantów krakowska publiczność mogła wysłuchać w roku 2000. W czasie drugiej edycji Festiwalu im. Czesława Miłosza wystąpi z Nualą Ní Dhomhnaill.