Jestem w trakcie nic-niemyślenia – Einar Örn, Otępiały

Dokładnie sześć lat po przypuszczeniu zmasowanego ataku na światową scenę muzyczną przy pomocy swojego drugiego albumu, bezkompromisowego i fenomenalnie chaotycznego In Cod We Trust [W Dorszu Nasza Nadzieja – parodia amerykańskiego motta], Ghostigital wraca w prawdziwie wielkim stylu. Członkowie zespołu to Einar Örn i Curver Thoroddsen, bracia krwi w sztuce hałasu, którzy spędzili ostatnie lata udzielając się w przeróżnych wymyślnych projektach muzycznych oraz – przede wszystkim – nagrywając swój trzeci album, Division of Culture & Tourism [Dział Kultury i Turystyki].

Einar Örn, frontman Ghostigital, od czasów The Sugarcubes uchodzi za muzycznego terapeutę – specjalistę od wszelkich dziwacznych przypadków. Ma również regularną pracę jako radny Reykjaviku, która to posada dostarczyła inspiracji dla tytułu ostatniego albumu zespołu. Śpiew Örna na tej płycie przywodzi na myśl legendę country&western, Boba Willsa.

Einar Örn i jego partner Curver Thoroddsen potrafią utkać dźwiękową materię, która wydaje się znajoma, a jednocześnie wpisuje się w najnowsze eksperymentalne trendy industrialnej awangardy.