Amerykański pisarz, publicysta i wykładowca akademicki urodzony w 1958 r. W 1976 r. rozpoczął studia na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda, gdzie zgłębiał wiele dziedzin równocześnie, łącząc w ten sposób zainteresowania literaturą, filozofią, religią i sztuką. Szczególny wpływ wywarł na niego kurs poświęcony rozwojowi nowoczesnej prozy, który prowadził wówczas Frank Kermode, znany brytyjski badacz i krytyk literacki. Ważne okazały się także zajęcia z zakresu stosunków międzynarodowych, które wykładali Stanley Hoffman i Guido Goldman. W 1981 r. Danner ukończył studia z wyróżnieniem i krótko później podjął pracę w redakcji New York Review of Books. Błyskotliwe artykuły poświęcone polityce i sprawom zagranicznym szybko nakreśliły główne obszary zainteresowań młodego pisarza, przy okazji nadając jego karierze rozpędu. W 1990 r. The New Yorker opublikował trzyczęściową relację z zamieszek na Haiti, za którą Danner otrzymał prestiżową National Magazine Award w kategorii reportażu, pierwsze z wielu wyróżnień, które przez lata budowały reputację jednego z najdociekliwszych i najprzenikliwszych dziennikarzy amerykańskich. W 1999 r. w uznaniu za całokształt twórczości Danner otrzymał MacArthur Fellowship, stypendium znane powszechnie jako „grant dla geniuszy”.

Poczynając od pierwszego nagrodzonego reportażu, Danner opisywał konflikty rozwijające się w różnych zakątkach świata. Wśród jego artykułów pokaźną część stanowią teksty poświęcone wojnie w Zatoce Perskiej, zamieszkom na Bałkanach oraz rozpętanej po zamachach z 11 września amerykańskiej wojnie z terroryzmem. Relacjonując ostatni konflikt na linii Irak-Stany Zjednoczone, dziennikarz poświęcił szczególną uwagę skandalowi związanemu ze stosowaniem tortur przez władze amerykańskie. Seria poruszających tę tematykę esejów została później zebrana i wydana jako samodzielna publikacja Torture and Truth: America, Abu Ghraib and the War on Terror (2004). Danner był pierwszym amerykańskim dziennikarzem, który ujawnił protokół ze spotkania brytyjskich oficjeli poprzedzającego decyzję o inwazji na Irak. Później upublicznił też tajny raport Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża dotyczący stosowania tortur w zagranicznych więzieniach CIA. Oba teksty sprowokowały burzliwe dyskusje i trwale zmieniły kształt dyskursu politycznego.

W 2000 r. Danner dołączył do kadry akademickiej University of California w Berkeley, gdzie prowadzi kursy poświęcone dziennikarstwu, przemocy politycznej oraz literaturze, kładąc szczególny nacisk na zagadnienia związane z konfliktami. Od 2002 r. wykłada także w Bard College. Mieszka w domu Czesława Miłosza na Grizzly Peak w Berkeley.