Norman Davies urodził się w 1939 w Bolton (Lancashire). Kształcił się w Bolton School, Magdalen College w Oksfordzie, Sussex University i na kilku europejskich uniwersytetach, między innymi w Grenoble, Perugii i Krakowie. Lata kształcenia sprawiły, że nauczył się patrzeć na sprawy z szerszej europejskiej perspektywy.

Przez wiele lat był profesorem historii na wydziale Badań Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich Uniwersytetu Londyńskiego, gościnnie wykładał też w na uniwersytetach Columbia, McGill, Hokkaido, Stanforda, Harvardzie i Australian National w Canberze.

Jest autorem książek Biały orzeł, czerwona gwiazda (1972), Boże igrzysko. Historia Polski (1981), bestselleru Europa. Rozprawa historyka z historią (1996), Wyspy. Historia (1998), Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego (we współpracy z Rogerem Moorhousem, 2002), Powstanie ‘44 (2003), Europa walczy 1939-45. Nie takie proste zwycięstwo (2006) oraz Zaginione królestwa (2011). Jego książki zostały przełożone na ponad 20 języków, sam Davies regularnie pojawia się w mediach.

W latach 1997-2006 pełnił funkcję Supernumerary Fellow w Wolfson College w Oksfordzie, obecnie jest Honorary Fellow w St. Antony’s College w Oksfordzie i profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1997 roku jest członkiem British Academy, a od 2011 roku Walijskiego Towarzystwa Naukowego, został uhonorowany polskim Orderem Orła Białego i brytyjskim orderem św. Michała i św. Jerzego za zasługi dla historii. Otrzymał honorowe doktoraty wielu uczelni w Wielkiej Brytanii i w Polsce, jak również honorowe obywatelstwo pięciu miast. Jest dożywotnim członkiem zarówno Clare Hall jak i Peterhouse w Cambridge.

Mieszka w Oksfordzie i Krakowie ze swoją żoną Marią. Ma dwóch dorosłych synów Daniela i Christiana.