O festiwalu

Festiwal Miłosza to organizowane co roku największe święto poezji w Polsce i w Europie Środkowej. Każdą edycję odwiedzają największe gwiazdy światowej literatury. Festiwal zrodził się z organizowanych w 1997 i 2000 roku przez noblistów Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza Krakowskich Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu. W pięć lat po śmierci poety Czesława Miłosza Instytut Książki zorganizował pierwszą edycję festiwalu, noszącą tytuł Zniewolony umysł.

Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza stawia pytanie o miejsce poezji we współczesnym świecie. 

Od 2014 roku, Festiwal Miłosza organizowany jest przez KBF i Fundację Miasto Literatury. Organizatorzy zaproponowali nowy schemat organizacyjny Festiwalu powołując Komitet Honorowy i Radę Programową.

Krzysztof Siwczyk

Dyrektor Artystyczny Festiwalu Miłosza

Poeta, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Miłosza. Autor kilkunastu tomów wierszy i dwóch książek krytyczno-literackich. Debiutował  tomem  Dzikie dzieci (1995). Ostatnio opublikował tomy wierszy Jasnopis (Wydawnictwo a5, Kraków 2016) i Mediany (Wydawnictwo a5, Kraków 2018) oraz esej Koło miejsca (ze zdjęciami Michała Łuczaka z cyklu Elementarz, Czytelnia  Sztuki, Gliwice 2016). Laureat nagrody pisma Czas Kultury (1995r.) za najlepszy debiut roku i nagrody Fundacji Kultury (1999r.), nominowany do nagrody Silesius (2011r., 2014r.), laureat Nagrody Kościelskich 2014. Swoje wiersze publikował we wszystkich ważnych pismach literackich w kraju, a także za granicą (Niemcy, Słowenia, Słowacja, Kanada i Francja, Czechy, Bułgaria, Anglia, USA). Odtwórca tytułowej roli w filmie fabularnym WOJACZEK (1999r.) w reżyserii Lecha Majewskiego, za którą otrzymał nominację do Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej (Paryż 2000r.). Zagrał role w Bluesmanach ( reż. Adam Sikora, 2000r.) i multigeneracyjnym projekcie Czuję głód (reż.Paweł Bogocz, 2008r.). Wspólnie z Adamem Sikorą (reżyseria) zrealizował film Wydalony oparty na motywach twórczości Samuela Becketta, w którym zagrał główną rolę. Premiera odbyła się na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu w roku 2010. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Pen Clubu. Pracuje w Instytucie Mikołowskim. Mieszka w Gliwicach.

 

Olga Brzezińska

Dyrektor Programowy Festiwalu Miłosza

Prezes Fundacji Miasto Literatury, Dyrektor Programowa Festiwalu Miłosza i Dni Tranströmerowskich. Menadżerka i promotorka kultury, kulturoznawczyni, europeistka, absolwentka podyplomowych studiów menedżerów kultury (SGH), wieloletni nauczyciel akademicki (Uniwersytet Jagielloński, Centre for European Studies). Pomysłodawczyni, współtwórczyni i producentka wydarzeń literackich, edukacyjnych i artystycznych, m.in. spektakli jazzowo-poetyckich (Jazzformance), teatralnych („Po wygnaniu” wg Czesława Miłosza, „Powrót Odysa”, Teatr Nowy w Krakowie), koncertów, albumu muzycznego „Wojaczek” zespołu Julia i Nieprzyjemni oraz słuchowisk radiowych (cykl „Do ucha” wraz z Radiem Kraków). Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2018).

 

Izabela Błaszczyk

Dyrektor Wykonawczy Festiwalu Miłosza

Dyrektor KBF 

Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie (Kierunek Zarządzanie i Marketing – specjalność Zarządzanie Firmą). Ukończyła Dziennikarstwo i Komunikację Medialną w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Europeistykę na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Manager kultury, producent, koproducent i koordynator wielu międzynarodowych projektów kulturalnych i telewizyjnych. Jest członkiem jury prestiżowego konkursu EFFIE Awards, zasiada w Radzie Ekspertów THINKTANK, prowadzi także wykłady w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Od 1 stycznia 2011 roku Dyrektor KBF. Wcześniej pełniła funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Marketingu w KBF, była również Dyrektorem Wydziału Promocji Urzędu Miasta Krakowa i szefową biura prasowego Prezydenta Miasta Krakowa. Odpowiadała za projekty nagrodzone m. in. „srebrnym KTR-em” w 2008 roku oraz Złotymi Orłami 2007. Jako dyrektor KBF współdecyduje o kształcie i odpowiada za organizację, produkcję i markę prestiżowych krakowskich wydarzeń kulturalnych, takich jak Misteria Paschalia, Sacrum Profanum, Opera Rara, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Festiwal Miłosza, Festiwal Conrada i wielu innych.

 

Oliwia Fryc

Koordynatorka Wykonawcza Festiwalu Miłosza
 

Managerka Festiwalu Miłosza i członkini zespołu Krakowa Miasta Literatury UNESCO w KBF, gdzie zajmuje się m. in. programem wsparcia debiutów literackich w Krakowie, międzynarodowym programem CELA – Connecting Emerging Literary Artists w ramach programu Creative Europe oraz działaniami na styku literatury i filmu. Absolwentka filologii polskiej i historii sztuki na Uniwersytetach Warszawskim i Jagiellońskim. Publikowała m. in. w Tygodniku Powszechnym i Małym Formacie.

 

Elżbieta Foltyniak

Koordynatorka Pasma OFF Festiwalu Miłosza
 

Koordynatorka i kuratorka pasma Off Festiwalu Miłosza. Na co dzień współtworzy zespół Krakowa Miasta Literatury UNESCO, w którym odpowiada głównie za współpracę i projekty międzynarodowe, takie jak Sieć Miast Kreatywnych UNESCO, program ICORN, programy rezydencjalne. Współpracowała m.in. z Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Teatrem Figur Kraków. Studiowała filologię polską oraz etnologię i antropologię kulturową na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Komitet Honorowy:

Aleksander Fiut
Robert Hass
Ryszard Krynicki
Anthony Miłosz
Adam Pomorski
Aleksander Schenker
Adam Zagajewski
Tomas Venclova

Rada Programowa:

Krzysztof Czyżewski
Magda Heydel
Jerzy Illg
Jerzy Jarniewicz
Zofia Król
Marek Radziwon
Tomasz Różycki
Abel Murcia Soriano