Prev

Elena Fanailova

Next

Elena Fanailova jest poetką, krytyczką i dziennikarką. Urodzona w Woroneżu w 1962 roku, ukończyła tamtejszy Instytut Medyczny oraz uniwersytet, gdzie specjalizowała się w językoznawstwie. Następnie podjęła pracę jako lekarka i wykładowczyni akademicka.

Przez ponad 20 lat pracowała również dla Radio Free Europe/Radio Liberty, gdzie obecnie prowadzi program radiowy „Wolność w klubach”. Obejmuje on różne tematy, od tragedii w Biesłanie i ukraińskiego Majdanu po współczesną kulturę europejską i rosyjską.

Wiersze Fanailovej zostały opublikowane w wiodących czasopismach literackich w Rosji i za granicą, a jej wiersze przetłumaczono na 10 języków. Jest autorką ośmiu książek poetyckich i laureatką nagrody im. Andrieja Biełego (1999) oraz nagrody „Moskowskij Sczot” (2003). W 2008 i 2011 roku jej zbiory znalazły się na krótkich listach plebiscytu na książkę roku wydawnictwa Kommiersant.

W 2010 roku jej Wersja Rosyjska, przetłumaczona przez Genyę Turovską i Stephanie Sandler (Ugly Duckling Presse, 2009), zdobyła nagrodę Best Translated Book w kategorii poezji. BTBA jest przyznawana przez „Three Percent” („Trzy procent”), grupę wspierającą literaturę międzynarodową na University of Rochester w Stanach Zjednoczonych.

W 2013 roku pisarka otrzymała stypendium Fundacji Pamięci Josepha Brodskiego na potrzeby wyjazdu twórczego do Rzymu. Jej zbiór Lena i Ludzie został opublikowany w Rzymie w 2015 roku, a także przetłumaczony i zredagowany przez Claudię Scandurę.

Fanailova była członkiem jury kilku prestiżowych nagród literackich w Rosji. W ostatnich latach jej obszar zainteresowań zawodowych koncentruje się na Europie Środkowej i na Bałkanach. W latach 2012-2018 prowadziła wywiady i programy z ukraińskimi intelektualistami w Radio Liberty. Jest jednym z tłumaczy Serhija Żadana na język rosyjski.

Mieszka w Moskwie.