O festiwalu

Festiwal Miłosza to organizowane co roku największe święto poezji w Polsce i w Europie Środkowej. Każdą edycję odwiedzają największe gwiazdy światowej literatury. Festiwal zrodził się z organizowanych w 1997 i 2000 roku przez noblistów Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza Krakowskich Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu. W pięć lat po śmierci poety Czesława Miłosza Instytut Książki zorganizował pierwszą edycję festiwalu, noszącą tytuł Zniewolony umysł.

Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza stawia pytanie o miejsce poezji we współczesnym świecie. Wydarzenia 5. edycji Festiwalu pod hasłem „Piesek przydrożny” skoncentrowały się wokół poetyckiej włóczęgi i współczesnego, przybierającego rozmaite formy nomadyzmu. Nasi goście – poeci polscy, a także twórcy z wielu części świata – czytali wiersze, w których na różne sposoby mierzą się z „poznawaniem swojej ziemi”. Rozmawiali także o poetyckich podróżach, o poszukiwaniu i rozproszeniu tożsamości, o włóczeniu się w przestrzeni realnej i w przestrzeniach języka, o doświadczeniu migracji. Podczas wieczorów poetyckich można było posłuchać rozmaitości głosów poetów z Belgii (Stefan Hertmans), RPA i Francji (Breyten Breytenbach), Sri Lanki i Kanady (Michael Ondaatje), Syrii i Francji (Adonis), Libii i Norwegii (Ashur Etwebi), Rosji (Olga Siedakowa) oraz Polski. Spotkania indywidualne były kolejną okazją do posłuchania wierszy naszych gości i rozmowy o ich doświadczeniu przestrzeni świata i języka.

Od 2014 roku, Festiwal Miłosza organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Miasto Literatury. Organizatorzy zaproponowali nowy schemat organizacyjny Festiwalu powołując Komitet Honorowy i Radę Programową.

Krzysztof Siwczyk

Dyrektor Artystyczny Festiwalu Miłosza

Poeta, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Miłosza. Autor kilkunastu tomów wierszy i dwóch książek krytyczno-literackich. Debiutował  tomem  Dzikie dzieci (1995). Ostatnio opublikował tomy wierszy Jasnopis (Wydawnictwo a5, Kraków 2016) i Mediany (Wydawnictwo a5, Kraków 2018) oraz esej Koło miejsca (ze zdjęciami Michała Łuczaka z cyklu Elementarz, Czytelnia  Sztuki, Gliwice 2016). Laureat nagrody pisma Czas Kultury (1995r.) za najlepszy debiut roku i nagrody Fundacji Kultury (1999r.), nominowany do nagrody Silesius (2011r., 2014r.), laureat Nagrody Kościelskich 2014. Swoje wiersze publikował we wszystkich ważnych pismach literackich w kraju, a także za granicą (Niemcy, Słowenia, Słowacja, Kanada i Francja, Czechy, Bułgaria, Anglia, USA). Odtwórca tytułowej roli w filmie fabularnym WOJACZEK (1999r.) w reżyserii Lecha Majewskiego, za którą otrzymał nominację do Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej (Paryż 2000r.). Zagrał role w Bluesmanach ( reż. Adam Sikora, 2000r.) i multigeneracyjnym projekcie Czuję głód (reż.Paweł Bogocz, 2008r.). Wspólnie z Adamem Sikorą (reżyseria) zrealizował film Wydalony oparty na motywach twórczości Samuela Becketta, w którym zagrał główną rolę. Premiera odbyła się na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu w roku 2010. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Pen Clubu. Pracuje w Instytucie Mikołowskim. Mieszka w Gliwicach.

 

Olga Brzezińska

Dyrektor Programowy Festiwalu Miłosza

Prezes Fundacji Miasto Literatury, Dyrektor Programowa Festiwalu Miłosza i Dni Tranströmerowskich. Menadżerka i promotorka kultury, kulturoznawczyni, europeistka, absolwentka podyplomowych studiów menedżerów kultury (SGH), wieloletni nauczyciel akademicki (Uniwersytet Jagielloński, Centre for European Studies). Pomysłodawczyni, współtwórczyni i producentka wydarzeń literackich, edukacyjnych i artystycznych, m.in. spektakli jazzowo-poetyckich (Jazzformance), teatralnych („Po wygnaniu” wg Czesława Miłosza, „Powrót Odysa”, Teatr Nowy w Krakowie), koncertów, albumu muzycznego „Wojaczek” zespołu Julia i Nieprzyjemni oraz słuchowisk radiowych (cykl „Do ucha” wraz z Radiem Kraków). Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2018).

 

Izabela Helbin

Dyrektor Wykonawczy Festiwalu Miłosza

Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego 

Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie (Kierunek Zarządzanie i Marketing – specjalność Zarządzanie Firmą). Ukończyła Dziennikarstwo i Komunikację Medialną w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Europeistykę na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Manager kultury, producent, koproducent i koordynator wielu międzynarodowych projektów kulturalnych i telewizyjnych. Jest członkiem jury prestiżowego konkursu EFFIE Awards, zasiada w Radzie Ekspertów THINKTANK, prowadzi także wykłady w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Od 1 stycznia 2011 roku Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. Wcześniej pełniła funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Marketingu w KBF, była również Dyrektorem Wydziału Promocji Urzędu Miasta Krakowa i szefową biura prasowego Prezydenta Miasta Krakowa. Odpowiadała za projekty nagrodzone m. in. „srebrnym KTR-em” w 2008 roku oraz Złotymi Orłami 2007. Jako dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego współdecyduje o kształcie i odpowiada za organizację, produkcję i markę prestiżowych krakowskich wydarzeń kulturalnych, takich jak Misteria Paschalia, Sacrum Profanum, Opera Rara, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Festiwal Miłosza, Festiwal Conrada i wielu innych.

 

Michał Koza

Koordynator Wykonawczy Festiwalu Miłosza
 

Koordynator wykonawczy Festiwalu Miłosza i członek zespołu Krakowa Miasta Literatury UNESCO w Krakowskim Biurze Festiwalowym. Doktorant literaturoznawstwa na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie zajmuje się filozofią i antropologią literatury. Stypendysta Fulbrighta oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikował‚ m.in. w „Comparative Literature and Culture”, „Tekstach Drugich”, „Czasie Kultury”, „Popmodernie” i magazynie „KONTENT”. W latach 2013-2016 redaktor naczelny czasopisma „Polisemia”.

 

Komitet Honorowy:

Aleksander Fiut
Robert Hass
Ryszard Krynicki
Anthony Miłosz
Adam Pomorski
Aleksander Schenker
Adam Zagajewski
Tomas Venclova

Rada Programowa:

Krzysztof Czyżewski
Magda Heydel
Jerzy Illg
Jerzy Jarniewicz
Zofia Król
Marek Radziwon
Tomasz Różycki
Abel Murcia Soriano