Kolejna odsłona Festiwalu Miłosza sprawia, że poezja dociera do nas nie tylko na kartach książek, ale również przez… głośniki czy słuchawki za sprawą czterech premierowych podcastów „Spiżarnia poetycka”! Wsłuchujemy się w głosy znakomitych polskich poetów toczących rozmowy o swoich inspiracjach, literackich początkach i ulubionych wierszach.
Spiżarnia nie od dziś kojarzy nam się z tajemniczymi zapachami i kuszącymi słoiczkami pełnym smaków i wspomnień, które tylko czekają, aż sięgniemy po nie na nieco zapomnianą już półkę. „Spiżarnia poetycka”, czyli podcasty w ramach Festiwalu Miłosza mają pełnić funkcję takiego właśnie metaforycznego pomieszczenia, w którym możemy natknąć się na zmysłowe doznania, apetyczne rozmowy i aromatyczne frazy.
W festiwalowej audycji pojawiają się dyskusje o tym, jak czytać poezję, rozmawiać o niej i tropić jej ukryte sensy. Poeci i poetki opowiadają o swoich ulubionych wierszach i szukają odpowiedzi na pytanie postawione niegdyś przez Wisławę Szymborską: „Tylko co to takiego poezja”. Z kolei w kąciku „Co poeta miał na myśli?”, który nieco ironicznie nawiązuje do lekcji języka polskiego, prowadzący i zaproszeni goście udowodniają, że odpowiedź na pytanie zawarte w tytule segmentu wcale nie musi być tak trudna, jak się zdawało w szkolnych czasach.
Zapraszamy na pierwszy odcinek audycji, w którym Małgorzata Lebda i Wojciech Bonowicz rozmawiają o swoim warsztacie poetyckim, Maciej Robert opowiada o ulubionym wierszu, a Tomasz Bąk zdradza, dlaczego pisze poezję. Na koniec podczas dyskusji o wierszu Mirona Białoszewskiego dowiemy się, czy liryka musi być zrozumiała. Do rozmowy o wierszach zapraszają Sylwia Miłkowska, Maciej Miłkowski i Jacek Podsiadło.
W drugim odcinku „Spiżarni poetyckiej” gościem specjalnym był Łukasz Jarosz, który wraz z Sylwią i Maciejem Miłkowskimi poprowadził audycję i zapewnił oprawę muzyczną, sięgając po dorobek trzech swoich zespołów. W festiwalowej debacie Marta Eloy-Cichocka i Xavier Farre opowiadają m.in. o tłumaczeniu poezji, pokazując jak fascynująca i inspirująca bywa praca translatorska. W kąciku „Co poeta miał na myśli” szukamy sensu wiersza „Sens” Czesława Miłosza. Z kolei Jacek Dehnel, sięgając po poezję Lorki, pokazuje, ile różnych sposobów interpretacyjnych może nieść z sobą jeden wiersz. Julia Fiedorczuk natomiast próbuje poszukać odpowiedzi na jedno z najtrudniejszych pytań ludzkości: „Co to takiego poezja?”.
Gościną specjalną 3. odcinka „Spiżarni poetyckiej” jest Barbara Klicka, z którą zgłębiamy tajniki pewnego wiersza. Spotykamy się też z Barbarą Sadurską i Jakubem Kornhauserem, by podyskutować o granicach między prozą a poezją. Natomiast Alicja Rosé zdradza słuchaczom, jaki jest jej ulubiony wiersz. A na deser Tomasz Różycki opowiada prozą o tym, o czym wiele razy zdarzyło mu się pisać wierszem.
4. odcinek „Spiżarni poetyckiej” poświęcamy laureatkom i laureatom 5. Ogólnopolskiego Konkursu Młodej Poezji, organizowanego w czasie Festiwalu Miłosza. Słuchamy nagrodzonych wierszy, pytamy także członków kapituły Konkursu o to, czy łatwo być jurorem i o to, jak wygląda współczesna młoda polska poezja. Natalia Malek opowiada, dlaczego pisze poezje. Nie zabrakło również znanego i lubianego kącika „Co poeta miał na myśli?”. Gościem specjalnym odcinka jest Krystyna Dąbrowska, która opowiada o wierszach Laureatki Literackiej Nagrody Nobla – Louise Glück.
Podcasty są dostępne na platformach SPOTIFY i SOUNDCLOUD.