Spiżarnia poetycka

Kolejna odsłona Festiwalu Miłosza sprawia, że poezja dociera do nas nie tylko na kartach książek, ale również przez… głośniki czy słuchawki za sprawą czterech premierowych podcastów „Spiżarnia poetycka”! Wsłuchujemy się w głosy znakomitych polskich poetów toczących rozmowy o swoich inspiracjach, literackich początkach i ulubionych wierszach.

Spiżarnia nie od dziś kojarzy nam się z tajemniczymi zapachami i kuszącymi słoiczkami pełnym smaków i wspomnień, które tylko czekają, aż sięgniemy po nie na nieco zapomnianą już półkę. „Spiżarnia poetycka”, czyli podcasty w ramach Festiwalu Miłosza mają pełnić funkcję takiego właśnie metaforycznego pomieszczenia, w którym możemy natknąć się na zmysłowe doznania, apetyczne rozmowy i aromatyczne frazy.

W festiwalowej audycji pojawiają się dyskusje o tym, jak czytać poezję, rozmawiać o niej i tropić jej ukryte sensy. Poeci i poetki opowiadają o swoich ulubionych wierszach i szukają odpowiedzi na pytanie postawione niegdyś przez Wisławę Szymborską: „Tylko co to takiego poezja”. Z kolei w kąciku „Co poeta miał na myśli?”, który nieco ironicznie nawiązuje do lekcji języka polskiego, prowadzący i zaproszeni goście udowodniają, że odpowiedź na pytanie zawarte w tytule segmentu wcale nie musi być tak trudna, jak się zdawało w szkolnych czasach.

Zapraszamy na pierwszy odcinek audycji, w którym Małgorzata Lebda i Wojciech Bonowicz rozmawiają o swoim warsztacie poetyckim, Maciej Robert opowiada o ulubionym wierszu, a Tomasz Bąk zdradza, dlaczego pisze poezję. Na koniec podczas dyskusji o wierszu Mirona Białoszewskiego dowiemy się, czy liryka musi być zrozumiała. Do rozmowy o wierszach zapraszają Sylwia Miłkowska, Maciej Miłkowski i Jacek Podsiadło.

W drugim odcinku „Spiżarni poetyckiej” gościem specjalnym był Łukasz Jarosz, który wraz z Sylwią i Maciejem Miłkowskimi poprowadził audycję i zapewnił oprawę muzyczną, sięgając po dorobek trzech swoich zespołów. W festiwalowej debacie Marta Eloy-Cichocka i Xavier Farre opowiadają m.in. o tłumaczeniu poezji, pokazując jak fascynująca i inspirująca bywa praca translatorska. W kąciku „Co poeta miał na myśli” szukamy sensu wiersza „Sens” Czesława Miłosza. Z kolei Jacek Dehnel, sięgając po poezję Lorki, pokazuje, ile różnych sposobów interpretacyjnych może nieść z sobą jeden wiersz. Julia Fiedorczuk natomiast próbuje poszukać odpowiedzi na jedno z najtrudniejszych pytań ludzkości: „Co to takiego poezja?”.

Gościną specjalną 3. odcinka „Spiżarni poetyckiej” jest Barbara Klicka, z którą zgłębiamy tajniki pewnego wiersza. Spotykamy się też z Barbarą Sadurską i Jakubem Kornhauserem, by podyskutować o granicach między prozą a poezją. Natomiast Alicja Rosé zdradza słuchaczom, jaki jest jej ulubiony wiersz. A na deser Tomasz Różycki opowiada prozą o tym, o czym wiele razy zdarzyło mu się pisać wierszem.

4. odcinek „Spiżarni poetyckiej” poświęcamy laureatkom i laureatom 5. Ogólnopolskiego Konkursu Młodej Poezji, organizowanego w czasie Festiwalu Miłosza. Słuchamy nagrodzonych wierszy, pytamy także członków kapituły Konkursu o to, czy łatwo być jurorem i o to, jak wygląda współczesna młoda polska poezja. Natalia Malek opowiada, dlaczego pisze poezje. Nie zabrakło również znanego i lubianego kącika „Co poeta miał na myśli?”. Gościem specjalnym odcinka jest Krystyna Dąbrowska, która opowiada o wierszach Laureatki Literackiej Nagrody Nobla – Louise Glück.

 

Podcasty są dostępne na platformach SPOTIFY i SOUNDCLOUD.