Fundacja Miasto Literatury i Radio Kraków zapraszają na cykl słuchowisk poetyckich „Do ucha”, którego premierowe odsłony czekają nas już tej jesieni. Do końca bieżącego roku na antenie Radia Kraków usłyszymy 4 słuchowiska poświęcone twórczości Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza i Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.
W ramach cyklu „Do ucha” w 2017 r. powstaną 4 oryginalne, autorskie słuchowiska poświęcone twórczości jednych z najważniejszych postaci polskiej poezji: Aldony Kopkiewicz spotkanie z wierszami Wisławy Szymborskiej, Andrzeja Franaszka poświęcone Zbigniewowi Herbertowi, Marty Eloy Cichockiej, w którym zabrzmi poezja Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego i wreszcie poetycki głos Krzysztofa Siwczyka, który ukaże piękno wierszy Czesława Miłosza.
Pierwsze z nich, słuchowisko Aldony Kopkiewicz pt. „Kobiety, którymi nie byłam” poświęcone jest twórczości Wisławy Szymborskiej. Usłyszymy w nim Annę Radwan w roli Poetki oraz Małgorzatę Gałkowską, Aldonę Grochal, Paulinę Puślednik, Dorotę Segdę i Annę Tomaszewską. Wielobarwnym portretom kobiet w wierszach Noblistki towarzyszyć będzie muzyka Marcina Olesia. Słuchowisko powstało we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Premiera na antenie Radia Kraków już 30 września 2017 r. o godz. 21:05. Można słuchać online (http://www.radiokrakow.pl/sluchaj-online/) lub nastawiając odbiornik na 101,6 MHz.
Słuchowisko poświęcone Zbigniewowi Herbertowi wyreżyseruje Ewa Ziembla, pozostałe Tomasz Cyz. Umuzycznią je m. in. Marcin Oleś i Janusz Stokłosa. W kolejnych nagraniach wezmą udział m. in. Dominika Bednarczyk, Ewa Kaim, Radosław Krzyżowski, Grzegorz Mielczarek i Jan Peszek.
Pomysłodawcy cyklu, Olga Brzezińska i Tomasz Cyz, tak mówią o projekcie: „W obliczu zubożenia języka, którym posługujemy się na co dzień, w świecie, dla którego z coraz większym trudem znajdujemy sposoby opisu, poezja przychodzi z pomocą. Przekonani, że „Słuchowisko to proces, który zaczyna autor a finalizuje słuchacz”, jak pisał Wolfgang Hildesheimer, chcemy zbudować pomost pomiędzy poetą a odbiorcą. Teatr radiowy, który proponujemy, to nasz wkład w subtelną siłę oddziaływania poezji.”
Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.