Cztery sylwetki poetów w cztery tygodnie – zapraszamy na cykl filmowy „Wiersz jest drogą” | Miłosz Festiwal

Cztery sylwetki poetów w cztery tygodnie – zapraszamy na cykl filmowy „Wiersz jest drogą”

Wiersz jest drogą, metafizyką, kontaktem z niewyobrażalnym, bywa ucieczką, a także wolnością. Takie odpowiedzi padają z ust poetów – bohaterów niezwykłego cyklu filmowego TVP Katowice, zatytułowanego właśnie „Wiersz jest drogą”. Autorka programu Dagmara Drzazga odwiedza z kamerą śląskich poetów, pytając o ich życie, inspiracje i oczywiście o poezję. Przez najbliższe cztery tygodnie zaprezentujemy materiały filmowe opowiadające poetyckie historie o znakomitych twórcach: Macieju Meleckim, Bartłomieju Majzlu, Radosławie Kobierskim i Rafale Wojaczku.

O Macieju Meleckim

Obecny dyrektor Instytutu Mikołowskiego i współscenarzysta filmu „Wojaczek” nominowanego do Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2000 w kategorii najlepszy scenariusz snuje opowieść o dzieciństwie naznaczonym chorobą ojca, podkreślając, jak to doświadczenie zmieniło jego sposób postrzegania świata. Mówi też o dorastaniu w Mikołowie, z którego pochodził Rafał Wojaczek. Kruchość i ulotność życia znajduje odzwierciedlenie w twórczości poety, który akcentuje wagę samotności jako nieodzownego elementu tworzenia. O czym marzy Maciej Melecki? „Moim marzeniem jest brak nieszczęść” – odpowiada po chwili namysłu.

Film o poecie obejrzymy 22 lipca na profilu Festiwalu Miłosza na Facebooku.

O Bartłomieju Majzlu

Bartłomiej Majzel w poetyckiej opowieści o wybaczaniu, podróży i wolności zdradza, jakie pasje rządzą jego życiem. Poeta, którego twórczość została przetłumaczona na dziewięć języków, znany jest ze swojego zamiłowania do podróży. Jak sam przyznaje, zaczął podróżować dawno temu i od samego początku kierowała nim potrzeba porzucenia wszystkiego, pędzenia ku przygodzie i niebezpieczeństwu. Wpisuje się w to bez wątpienia piesze pokonanie pustyni Gobi. „Jestem szalony jeśli chodzi o potrzebę samotności” – przyznaje Majzel. Na pytanie, co jest najważniejsze w życiu, poeta bez namysłu odpowiada: „dobroć”.

Film o poecie obejrzymy 29 lipca na profilu Festiwalu Miłosza na Facebooku.

O Radosławie Kobierskim

Poeta nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus opowiada o swojej twórczości, na którą olbrzymi wpływ miała więź z ojcem. Jego śmierć zdefiniowała w słowniku poety takie pojęcia jak „wiara” czy „tęsknota”, wiązała się również niejako z przejęciem po nim, niczym w sztafecie, doświadczenia pisania i tworzenia. Kobierski w poetyckim materiale telewizyjnym podejmuje temat milczenia Boga i strachu przed nicością, snując opowieść o małym chłopcu, który obudził się przerażony pod drzwiami pokoju ojca, bo śnił o jego śmierci. Poeta zdradza, że lubi tracić kontrolę nad wierszem, a poezja jest dla niego kontaktem z czymś niewyrażalnym, jest zdziwieniem i wstrząsem metafizycznym.

Film o poecie obejrzymy 5 sierpnia na profilu Festiwalu Miłosza na Facebooku.

O Rafale Wojaczku

Dziennikarz radiowy i publicysta Maciej M. Szczawiński z czułością i delikatnością opowiada o swoim spotkaniu z poezją Rafała Wojaczka, którą poznał jeszcze jako nastolatek. Dwa lata po samobójczej śmierci poety spotyka się z jego przyjaciółmi i znajomymi, rozpoczynając tym samym niezwykłą podróż naznaczoną młodzieńczą fascynacją i trudnymi dylematami. W Mikołowie rozmawia z rodzicami Wojaczka i jego bratem. Opowieść o poecie oderwana jest nieco od jego twórczości i skupia się na nim jako człowieku: synu kochających rodziców, bracie i przyjacielu. Maciej Szczawiński przedstawia w materiale nieznaną dotąd twarz poety, podkreślając, że zależy mu, aby wydobyć Wojaczka z jego mitu. Miłość do matki, wdzięczność dla rodziców, niepokój i samotność – Rafał Wojaczek był poetą o wielu obliczach, a każde z nich jest zaskakujące i pełne głębi.

Film o poecie obejrzymy 12 sierpnia na profilu Festiwalu Miłosza na Facebooku.

Na cykl „Wiersz jest drogą” zapraszamy wspólnie z partnerem festiwalu, TVP Katowice.

Organizatorami Festiwalu Miłosza są Miasto Kraków, KBF i Fundacja Miasto Literatury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Organizatorzy:

Dofinansowanie

Wpisz szukaną frazę: