Tytuł edycji: „Piosenki o końcu świata”
Premiery poetyckie, debaty, koncerty, wydarzenia dla dzieci – tegoroczny Festiwal Miłosza rozpocznie się w Krakowie już 5 lipca. Festiwalowe hasło to: Piosenki o końcu świata. Nieprzypadkowo można tu znaleźć nawiązanie do jednego z najbardziej znanych utworów Czesława Miłosza, którego tytuł zwielokrotniła różnorodność tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza. Podczas pięciodniowego święta poezji goście festiwalu będą mogli spotkać mocną reprezentację europejskich poetów i poetek m.in.: Katarynę Babkinę, Kristin Berget, Antoine’a Cassara, Danielę Danz, Anję Kampmann, Jana Wagnera oraz znakomite grono polskich twórców i twórczyń m.in. : Julię Fiedorczuk, Jerzego Jarniewicza, Agnieszkę Wolny-Hamkało, Stanisława Kalinę Jaglarza, Ewą Lipską czy Ryszarda Krynickiego. Wszystkie wydarzenia na festiwalu są bezpłatne, obowiązują wejściówki.
Początek lipca od lat kojarzy się w Krakowie ze świętem poezji, tak będzie i w tym roku – mówi dyrektorka KBF, Carolina Pietyra. Po raz kolejny do świętowania zaprosiliśmy nie tylko poetki i poetów, ale także organizacje i instytucje, dla których poezja jest czymś istotnym. To z nimi wspólnie tworzymy to wydarzenie, które od lat stanowi trzon działań programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego 10-lecie właśnie świętujemy.
W tym roku spotykamy się po raz kolejny w warunkach trudnych do zaakceptowania. Czy tego chcemy, czy nie, stają się naszą codziennością. Kształtowanie dni powszednich przez koszmar wojny, kryzys klimatyczny czy kryzys wspólnoty bardzo intensywnie odbija się we współczesnej poezji, która jest chyba najuważniejszą obserwatorką świata – mówi Szymon Kloska, kurator Festiwalu Miłosza. Tytułowe piosenki o końcu świata wybrzmią wielością, perspektyw: od tej nieludzkiej, poprzez codzienną, indywidualną, lokalną i ponadnarodową, ale również rozmaitością fraz, poetyk, brzmień.
Podobnie jak w ubiegłym roku kluczowym elementem festiwalu będzie poezja ukraińska, reprezentowana m.in. przez Katerynę Babkinę, która odwiedzi Kraków przy okazji premiery swojego nowego tomu poetyckiego Nie boli. Festiwal będzie też wyjątkową okazją, by przyjrzeć się powidokom wojny w polskiej i europejskiej poezji, jak choćby w dojmującym świadectwie Anety Kamińskiej – Pokój z widokiem na wojnę. Sprawie ukraińskiej w szerokim historycznym kontekście będzie poświęcona tegoroczna debata festiwalu Miłosza pt. Środkowoeuropejskie rewizje, której pomysłodawczynią jest profesor Joanna Zach, szefowa Ośrodka Badań nad Twórczością Miłosza UJ.
Kolejne spotkanie z poezją europejską to wieczór z udziałem Danieli Danz i Anji Kampann, niemieckimi poetkami, których wiersze znalazły się w antologii współczesnej poezji niemieckiej Sąsiadki. 10 poetek niemieckich przygotowanej przez Tomasza Ososińskiego. Wśród najważniejszych wydarzeń znajdą się też premiera Eseju o komarach – pierwszej przetłumaczonej na język polski książki poetyckiej Jana Wagnera, czy premiera poematu Antoine’a Cassara Paszport, który rysuje wizję przyszłości bez paszportów i granic nie jako jedną z możliwości, a absolutną konieczność.
Dwa wydarzenia muzyczne tegorocznej edycji to występ zespołu Psie lico, któremu towarzyszyć będzie poezja Stanisława Kaliny Jaglarza nominowanego do tegorocznej nagrody im. Wisławy Szymborskiej, i koncert Wojciecha Brzoski, który do Krakowa przyjedzie również z dwiema najnowszymi książkami. Koncerty te odbędą się w Spółdzielni Ogniwo, w miejscu, gdzie poezja zawsze czuje się dobrze. Inną przestrzenią o nieskończonej poetyckiej wrażliwości jest Otwarta Pracownia, w której w tym roku spotkamy Bohdana Zadurę, Agatę Jabłońską, Martę Podgórnik i Bartłomieja Majzla, a rola gospodarzy przypadnie Joannie Oparek i Krzysztofowi Siwczykowi.
Do najbardziej wyczekiwanych książek tegorocznej edycji festiwalu należą ponad wszelką wątpliwość Wiersze zebrane Julii Fiedorczuk i a gdy się zrobi jasno i będzie fantastycznie Kristin Berget. Spotkanie z obiema poetkami poprowadzi tłumaczka Justyna Czechowska.
Rok 2023 to Rok Wisławy Szymborskiej, dlatego na festiwalu nie mogło zabraknąć wydarzeń związanych z krakowską noblistką. W programie znalazło się spotkanie z nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, rozmowa o najnowszej biografii poetki, a także wystawy, w tym wspaniałe fotografie Joanny Helander. Zwieńczeniem świętowania będzie uroczysta Gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą książkę poetycką wydaną w ubiegłym roku i spotkanie z laureatką/laureatem dzień później w Pałacu Potockich.
Ostatni dzień festiwalu to również spotkanie z Ewą Lipską wokół jej cyklu próz poetyckich Wariacje Geldbergowskie, Joanną Szczęsną, która opowie o rozszerzonym wydaniu Pamiątkowych rupieci czy premiera korespondencji Wisławy Szymborskiej z Krystyną i Ryszardem Krynickimi.
Tego dnia czytać swoje wiersze będą też Kārlis Vērdiņš i Ingmāra Balode – jedne z najmocniejszych poetyckich głosów łotewskich, ciągle jeszcze słabo w Polsce rozpoznane. Balode wielokrotnie odwiedzała już Polskę i Kraków w roli tłumaczki, m.in. poezji Adama Zagajewskiego; tym razem będziemy mogli ją poznać jako poetkę.
Na Festiwalu premiery będą też miały pisma poetyckie krakowski „Kontent” i wrocławski „Zakład” . Na osobnym spotkaniu „Kontent” będzie prezentował też nowe książki Gustawa Owczarskiego i Mateusza Żaboklickiego. Ważnym towarzyszem czasopiśmienniczym tegorocznej edycji Festiwalu będzie „Czas Literatury”, który jak co roku publikuje obszerny materiał towarzyszący festiwalowi.
Najmłodsi wielbiciele poezji również znajdą na festiwalu coś dla siebie. W lipcowy weekend odbędzie się rodzinny piknik poetycki, w ramach którego dzieci będą miały okazję pokolorować wiersze, wziąć udział w slamie poetyckim czy poznać poezję Wisławy Szymborskiej.
Zwieńczeniem festiwalu będzie niedzielne świętowanie urodzin Ryszarda Krynickiego.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, natomiast obowiązują na nie wejściówki, które będą dostępne dwa tygodnie przed festiwalem na stronie kbfbilety.krakow.pl i za pośrednictwem aplikacji kbf: plus. Pełen program festiwalu zostanie ogłoszony wkrótce. Siedzibą centrum festiwalowego będzie Pałac Potockich (Rynek Główny 20), w którym zaplanowano większość spotkań.
Organizatorami Festiwalu Miłosza są Miasto Kraków i KBF.
Partnerzy główni: Fundacja Współpracy Polsko Niemieckiej, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Wrocławski Dom Literatury, Biblioteka Śląska, Versopolis, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Ambasada Republiki Litewskiej, Latvian Literature Platform, NORLA, Wodociągi Miasta Krakowa.
Partnerzy: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich – Oddział Kraków, Wydawnictwo Kontent, Krakowska Szkoła Poezji im. Aleksandra Fredry, Instytut Mikołowski, Wydawnictwo Warstwy, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Znak, Spółdzielnia Ogniwo, Wydawnictwo papierwdole, Warsztaty Kultury, KIT. Stowarzyszenie Żywych Poetów, Czas Literatury.
Projekt jest współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko Niemieckiej.
Projekt jest współfinansowany przez NORLA.
PROGRAM:
Godzina 10:30, PAŁAC POTOCKICH
Konferencja prasowa Festiwalu Miłosza 2023
Godzina 10:30, PAŁAC POTOCKICH
Spacer literacki śladami Czesława Miłosza
Czesław Miłosz, związany na różnych etapach z Wilnem, Warszawą, Paryżem czy Berkeley, ostatnie dziesięć lat życia spędził w Krakowie. Była to dekada obfitująca w wiele interesujących historii i spotkań. Jak pisała Wisława Szymborska: “każda jego książka była wydarzeniem dla którego odkładaliśmy wszystkie rozpoczęte lektury”.
Z okazji Festiwalu Miłosza w lipcowe przedpołudnie odwiedzimy miejsca związane z życiem poety. Spacer rozpoczniemy w Pałacu Potockich od konferencji prasowej poświęconej wydarzeniom festiwalowym.
Prowadzenie: Anna Hojwa
Godzina 18:00, PAŁAC POTOCKICH
Jedna jasna gwiazda – spotkanie z Theo Dorganem
O współczesnej poezji irlandzkiej i literaturze podróżniczej opowie Theo Dorgan, irlandzki poeta i powieściopisarz.
Godzina 12:00,PAŁAC POTOCKICH
Radość pisania/radość fotografowania. Wisława Szymborska …
Wystawa składa się z 17 wielkoformatowych fotografii – portretów Szymborskiej z lat 80. oraz zdjęć z ceremonii wręczenia Nagrody Nobla w Sztokholmie.
Joanna Helander – polska fotografka, reżyserka filmów dokumentalnych, pisarka i tłumaczka. Znana dokumentalistka życia codziennego w PRL-u oraz autorka filmowych i fotograficznych portretów przedstawicieli polskiej kultury.
Godzina 12:00, DZIEDZINIEC PAŁACU POTOCKICH
Wystawa mozaik Justyny Budzyn
Godzina 12:00, COMPARE BOOKSTORE W PAŁACU POTOCKICH
Wystawa kolaży Jolanty Więcław
Godzina 17:00, PAŁAC POTOCKICH
W poszukiwaniu nowych domów – czytanie
Udział biorą: Nikola Madžirov, Jan Wagner
Wprowadzenie: Joanna Czudec
Godzina 18:00, PAŁAC POTOCKICH
W poszukiwaniu nowych domów
Udział biorą: Nikola Madžirov, Jan Wagner
Prowadzenie: Joanna Czudec
Godzina 19:00, SPÓŁDZIELNIA OGNIWO
Rzeczpospolita Krakowska – spektakl
Spektakl na podstawie wierszy z premierowych książek autorów i autorek związanych z Krakowską Szkołą Poezji im. Aleksandra Fredry.
Udział biorą: Szymon Domański, Agata Jabłońska, Karolina Kapusta, Wojciech Kopeć, Małgorzata Oczak, Paulina Pidzik, Olga Rembielińska, Robert Rybicki, Misza Sagi, Agata Puwalska
Oprawa muzyczna: Grzegorz Tortellini/Antoni Skrzyniarz
Scenariusz: Zofia Skrzypulec
Godzina 20:00, PAŁAC POTOCKICH
Adam Zagajewski in memoriam
Spotkanie poświęcone pamięci wybitnego poety Adama Zagajewskiego to symboliczne otwarcie tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza. Spotkanie będzie miało dwie odsłony.
———-
20.00 | ADAM ZAGAJEWSKI IN MEMORIAM
Profesor Zagajewski
Udział biorą : Jan Wagner, Mira Rosenthal, Ilya Kaminsky, John Paul Rollert (online), Nikola Madžirov, Tomasz Różycki, ariel rosé
Prowadzący: Krzysztof Siwczyk
Rozmowa byłych studentów Adama Zagajewskiego o ich doświadczeniach, inspiracjach i wspomnieniach związanych z mistrzem. Praca akademicka była dla Adama Zagajewskiego bardzo ważna – jest to jednocześnie najmniej znany polskiemu odbiorcy element działalności autora Spróbuj opiewać okaleczony świat. Organizując seminarium kontynuujące tradycję spotkań poetów związanych z Zagajewskim, pragniemy podkreślić wagę spuścizny poety jako pedagoga i wychowawcy przyszłych pokoleń twórczyń i twórców.
———
21.30 | ADAM ZAGAJEWSKI WIERSZE WYBRANE
Anna Arno, Wojciech Bonowicz, Małgorzata Lebda, Jadwiga Malina, John Paul Rollert (online), Michał Piętniewicz, Mira Rosenthal, Tomasz Różycki
Prowadzenie: Krzysztof Siwczyk
Godzina 21:00, SPÓŁDZIELNIA OGNIWO
Rzeczpospolita Krakowska – open mic
Udział biorą: Szymon Domański, Agata Jabłońska, Karolina Kapusta, Wojciech Kopeć, Małgorzata Oczak, Paulina Pidzik, Olga Rembielińska, Robert Rybicki, Misza Sagi, Agata Puwalska
Oprawa muzyczna: Grzegorz Tortellini/Antoni Skrzyniarz
Scenariusz: Zofia Skrzypulec
Spektakl na podstawie wierszy z premierowych książek autorów i autorek związanych z Krakowską Szkołą Poezji im. Aleksandra Fredry.
Godzina 17:00, PAŁAC POTOCKICH
Budowanie na zgliszczach – czytanie
Udział biorą: Ilya Kaminsky, Mira Rosenthal, ariel rosé
Wprowadzenie: Magdalena Kicińska
Godzina 18:00, PAŁAC POTOCKICH
Budowanie na zgliszczach – rozmowa
Udział biorą: Ilya Kaminsky, Mira Rosenthal, ariel rosé
Prowadzenie: Magdalena Kicińska
Godzina 19:00, OTWARTA PRACOWNIA
Otwarte Czytanie w Otwartej Pracowni
Prowadzenie: Krzysztof Siwczyk, Joanna Oparek
Czytanie: Marta Podgórnik, Bartek Majzel, Agnieszka Wolny-Hamkało, Agata Jabłońska
Gość specjalny: Bohdan Zadura
Godzina 19:30, PAŁAC POTOCKICH
Marzanna Bogumiła Kielar i Anna Piwkowska
Dwie wspaniałe poetki powracają na Festiwal Miłosza z nowymi książkami: Kielar z Wilkami, Piwkowska z Furtianami. Rola gospodyni przypadła Małgorzacie Lebdzie, która jest redaktorką działu poezji w kwartalniku „Czas Literatury”.
Godzina 20:00, KOLANKO NO. 6
Slam w Magazynie Kultury
Slamy w Magazynie Kultury to pełzająca rewolucja poetycka, utopia ziszczona, w pełni demokratyczna i poetycko krzepiąca. Co miesiąc – w wybrany czwartek, co roku – na Festiwalu Miłosza. Wszyscy czujący potrzebę wierszowania proszeni są o zapisanie się już na miejscu do godz. 19.40. Od godz. 20.00 startuje prezentacja wierszy, których nie usłyszysz nigdzie indziej.
Godzina 20:30, PAŁAC POTOCKICH
Miłosz i Skwarnicki – historia poetyckiej przyjaźni
Spotkanie z udziałem Wojciecha Bonowicza i Jerzego Illga, którzy opowiedzą o relacji Czesława Miłosza i Marka Skwarnickiego. Obaj poeci przez lata dialogowali w swojej poezji. Ta literacka dyskusja mogła umykać czytającym, ale wnikliwi czytelnicy Bonowicz i Illg wydobędą ją na światło dzienne.
Godzina 21:30, SPÓŁDZIELNIA OGNIWO
Brzoska & Brzoska Kolektyw
Spotkanie z Wojciechem Brzoską i koncert z Brzoską Kolektyw przy okazji publikacji jego wybranych wierszy i tekstów krytycznych. Poetycko Brzoska jest m. in. lakonicznym humorystą, sentymentalnym ironistą, anarchicznym ornamentalistą. Muzycznie Brzoska Kolektyw to po prostu poezja nieśpiewana o freejazzowym kolorycie.
Prowadzenie: Joanna Oparek
Godzina 11:00, PAŁAC POTOCKICH
Miłosz by Miłosz
Mira Rosenthal & Jerzy Jarniewicz Mira Rosenthal pisze wiersze i tłumaczy (z polskiego na angielski). Jerzy Jarniewicz pisze wiersze i tłumaczy (z angielskiego na polski). Czesław Miłosz pisał wiersze i tłumaczył, z tym że tłumaczył również swoją twórczość poetycką (na angielski). Tę właśnie część jego twórczość wezmą na warsztat Rosenthal & Jarniewicz. W trakcie warsztatu przeanalizowane zostaną wybrane tłumaczenia własne Czesława Miłosza, rozpatrzone jego translatorskie decyzje, a to wszystko w szerszym kontekście jego spuścizny translatorskiej i kwestii samodzielnych przekładów własnej twórczości poetyckiej.
Godzina 14:00, PAŁAC POTOCKICH
Warsztaty krytycznoliterackie
Ranking najgorętszych premier, hasła marketingowe, noty sponsorowane? Nic z tych rzeczy! Na warsztatach krytycznoliterackich przyjrzymy się celom, które obieramy, pisząc o książkach, pozycji, z jakiej zabieramy głos oraz – co być może najważniejsze – warsztatowi, który nam do tego służy. Zajęcia poprowadzone przez troje krytyków literackich zachęcą uczestników do refleksji metakrytycznej, a zatem także do przyglądania się jak i po co piszemy, gdy piszemy o literaturze.
Dla uczestników warsztatów przewidziane zostały prezenty książkowe od wydawnictwa KONTENT (łącznie z najświeższymi tytułami, mającymi premierę w trakcie Festiwalu Miłosza).
Grupa warsztatowa: do 12 osób.
Godzina 17:00, PAŁAC POTOCKICH
Pisać o wojnie – czytanie
Udział biorą: Kateryna Babkina, Ija Kiwa, Bohdan Zadura, Aneta Kamińska
Prowadzenie: Anna Marchewka
Wydarzenie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Versopolis
Godzina 17:00, SPÓŁDZIELNIA OGNIOWO
Partyka & Wróblewski
Rozmowa z Pawłem Partyką o tłumaczeniu Grzegorza Wróblewskiego i polsko duńskiej edycji tomu Blue Pueblo.
Prowadzenie: Patryk Kosenda, Joanna Oparek
Godzina 18:00, PAŁAC POTOCKICH
Pisać o wojnie – debata
Udział biorą: Kateryna Babkina, Ija Kiwa, Bohdan Zadura, Aneta Kamińska
Prowadząca: Anna Marchewka
Wydarzenie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Versopolis.
Godzina 18:00, SPÓŁDZIELNIA OGNIWO
Kategoria Poezja – nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia
Nagroda Literacka Gdynia ma reputacje nagrody poszukującej. I słusznie, bo nominacje do niej co roku zaskakują i chyba w żadnej kategorii NLG tak jak w poezji. To pierwsza taka okazja by spotkać na żywo nominowaną piątkę.
Marcin Czerkasow, Anouk Herman, Joanna Oparek, Piotr Przybyła, Adam Wiedemann
Prowadzenie: Paweł Kaczmarski
Godzina 19:00, PAŁAC POTOCKICH
Wiersze o wojnie Adama Zagajewskiego – czytanie
Czytają: Anna Arno, Urszula Honek, Jerzy Jarniewicz, Tomasz Różycki, Ija Kiwa, Aneta Kamińska, Bohdan Zadura
Prowadzenie: Krzysztof Siwczyk
Godzina 19:00, AKADEMIA SZTUK TEATRALNYCH | SALA IM. JERZEGO TRELI
Republika głuchych – rekreacja
Czytanie performatywne fragmentów książki Republika Głuchych Ilii Kaminskiego przygotowane przez osoby studiujące w Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie i związane z Pracownią Dramaturgiczną AST.
Inspirując się tekstem oddajemy słowa gestom, ciałom, częstotliwościom dźwięku, wrażeniom czytanych „w głowie” słów „w nie-ciszy”. Szukamy inkluzywnego języka odczuć i impresji zrozumiałego zarówno dla osób niedosłyszących, jak i słyszących.
Reżyseria: Kalina Jagoda Dębska
Dramaturgia: Filip Pawlik
Muzyka: Antoni Skrzyniarz
Choreografia: Magdalena Kawecka
Obsada: Magdalena Kawecka, Alex Spisk, Polina Chabatarova, Kacper Kujawa, Piotr Tuleja
Godzina 20:00, SPÓŁDZIELNIA OGNIWO
Psie Lico – koncert
Psie Lico to młody zespół łączący punk i poezję śpiewaną. Literacko podstawowym składnikiem Psiego Lica są Psalmy Tadeusza Nowaka, poety nurtu wiejskiego i surrealisty, którym towarzyszą teksty autorskie zespołu.
Godzina 10:00, PAŁAC POTOCKICH
Przemoc i wiersze – warsztat
Uczestnicy: Nikola Madžirov, Ilya Kaminsky, ariel rosé, Aneta Kamińska
Podczas tego zamkniętego warsztatu poetyckiego, osoby uczestniczące w seminarium im. Adama Zagajewskiego podsumują kilka dni spotkań i podzielą się refleksjami na poruszane tematy. W wyniku tych rozmów powstanie tekst, który zostanie opublikowany na stronie Festiwalu Miłosza po zakończeniu festiwalu.
Godzina 11:00, PAŁAC POTOCKICH
Premiery Fundacji KONTENT
Gustaw Owczarski, Mateusz Żaboklicki – to poeci dwóch różnych, ale równie oryginalnych dykcji. Ich najnowsze książki ukazały się właśnie nakładem wydawnictwa KONTENT – Festiwal Miłosza to pierwsza okazja, aby się z nimi zapoznać, słuchając autorskich odczytań i uczestnicząc w rozmowie o tomach. Spotkanie premierowe wokół debiutu Owczarskiego (Trap krypt) i drugiej książki Żaboklickiego (Letnisko) poprowadzi Michał Koza.
Udział biorą: Gustaw Owczarski, Mateusz Żaboklicki
Prowadzenie: Michał Koza
Godzina 12:30, PAŁAC POTOCKICH
Spotkanie z nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
Godzina 14:00, PAŁAC POTOCKICH
Pieskie Popołudnie
Uczestnik: Jerzy Jarniewicz
Pytająca: Weronika Janeczko
Krytykująca: Marta Koronkiewicz
Pieskie popołudnie, czyli STYKI J.J. Jerzy Jarniewicz jest powszechnie czytany i komentowany, ale chyba przez nikogo z taką uwagą i konsekwencją jak środowisko „KONTENT”. Na tym spotkaniu on sam i jego wiersze wtłoczone zostaną w autorski format „KONTENT”, który zakłada konfrontację autora z krytyczką.
Godzina 15:00, SPÓŁDZIELNIA OGNIWO
Spotkanie z Tomaszem Bąkiem
Jakub Skurtys przepytuje Tomasza Bąką na okoliczność lektury Marka Fiszera, czyli krakowska premiera Fiszek.
Godzina 15:15, PAŁAC POTOCKICH
Bez paszportu – premiera poematu Antoine’a Cassara
Prowadzenie: Zuzanna Gawron
Premiera poematu Paszport Antoine’a Cassara, laureata nagrody Europejski Poeta Wolności, w tłumaczeniu na język polski.
Kiedy ludziom odbiera się człowieczeństwo, poezja nie może pozostać obojętna. Poemat Antoine’a Cassara Paszport uprawnia do przekraczania mentalnych granic i kwestionowania obecnego kształtu świata, podzielonego i wrogiego. Książka jest zapisem doświadczeń osób uchodźczych, od których często odwracamy wzrok. Jest też próbą wyobrażenia sobie świata bez granic.
Wydarzenie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Versopolis.
Godzina 16:00, SPÓŁDZIELNIA OGNIWO
Spotkanie z Natalią Malek
Karapaks dostał Nagrodę Literacką Gdynia. Obręcze są nominowane do Nike i Silesiusa. Z kompletem nagród poetyckich Malek planuje przejść na poetycką emeryturę, więc może to być jedna z ostatnich szans na spotkanie z tym poetyckim objawieniem.
Prowadzenie: Anna Marchewka
Godzina 16:30, PAŁAC POTOCKICH
Wsłuchane w nieludzkie – spotkanie z Julią Fiedorczuk i …
Wsłuchane w nieludzkie – spotkanie z Julią Fiedorczuk i Kristin Berget
Prowadzenie: Justyna Czechowska
Katastrofa klimatyczna wdziera się w każdą, najmniejszą nawet szczelinę naszego życia, rozsiewając w nim strach o przyszłość. Na naszych oczach upada mit o człowieku panującym nad przyrodą. Nic dziwnego, że współczesna poezja stała się platformą różnych głosów ludzkich i nieludzkich. Julia Fiedorczuk, Kristin Berget i Justyna Czechowska porozmawiają o tym, czego możemy się dowiedzieć, jeśli wsłuchamy się w świat natury.
Godzina 17:00, SPÓŁDZIELNIA OGNIWO
Podwójna Premiera
„KONTENT” nieprzerwanie od 2017 roku dostarcza czytelnikom treści krytyczne i poetyckie. Magazyn „Zakład” od całkiem niedawna te same treści pod anarcho-syndykalistycznym sztandarem Piotra Kropotkina redystrybuuje na wszystkich pięciu kontynentach. „KONTENT” i „Zakład” w jednym staną domu – po raz pierwszy, a być może ostatni. Lękajcie się.
„KONTENT”: Weronika Janeczko, Zuzanna Sala, Łukasz Kraj, Radosław Jurczak, Wojciech Kopeć, Natalia Rybczak
„Zakład”: Agnieszka Wolny-Hamkało, Jakub Skurtys, Kamil Kawalec
Godzina 18:00, PAŁAC POTOCKICH
Sąsiadki
Uczestniczki: Daniela Danz, Anja Kampmann
Prowadzenie: Tomasz Ososiński
Literatura jest odbiciem naszej rzeczywistości. Aby poznać obcą kulturę, jej radości i lęki, trzeba czytać. Tomasz Ososiński zebrał najbardziej reprezentatywne głosy współczesnej kobiecej poezji niemieckiej. Gościnie spotkania i autorki wierszy zebranych w antologii Daniela Danz i Anja Kampmann opowiedzą o tym, czym żyją dziś Niemcy i odpowiedzą na pytanie, czy świat zmierza do szczęśliwego zakończenia.
Godzina 20:00, TEATR IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO
Gala Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
Wydarzenie zamknięte. Na galę obowiązują zaproszenia.
Godzina 11:00, BIBLIOTEKA KRAKÓW, BIBLIOTEKA GŁÓWNA, UL. POWROŹNICZA 2
Machina poetica – warsztaty rodzinne
Machina poetica – rodzinne spotkanie z Szymborską, poezją i poetyckimi mobilami
Po pierwsze, jedyny taki dziecięcy slam poetycki, czyli Slamik. Wszyscy mali uczestnicy proszeni są o przyniesienie krótkich przykładów twórczości poetyckiej (własnej, cudzej bądź Szymborskiej). Dla tych co zapomną, wiadomo – zapomina się, przygotowano zestawy ratowniczo-poetyckie. To będzie poetycka rozgrzewka, bez żadnych udziwnień i wygłupów – po prostu czytanie (tak, do prawdziwego mikrofonu, tak, prawdziwych wierszy).
Po drugie, danie główne: mobile poetyckie, na które przepis jest prosty: szlachetne materiały – drewno, miedź, papier czerpany i poezja. Coś pomiędzy tellurionem (to maszyna pokazująca ruch Ziemi względem Księżyca i Słońca), a zabawką wieszaną nad dziecięcym łóżeczkiem, tyle że z wierszami, których słowa zmieniać będą względem siebie położenie, tworząc nowe utwory.
W to rozbudzające wyobraźnię i niezwykle złożone wydarzenie wprowadzi obecnych sam Michał Rusinek. Opowie o stosunku Wisławy Szymborskiej nie tylko do machin poetyckich, ale zabawek w ogóle. Udzieli też kilku wskazówek dla uczestników Slamiku, dzieląc się z zebranymi tajnikami trudnej sztuki deklamacji.
W tym samym czasie uczestnicy nieco starsi zaproszeni zostaną przez Natalię Derewicz do twórczej pracy nad wyklejanko-kolażami à la Szymborska. Czynność to o tyle satysfakcjonująca, że zachwycające efekty są w zasięgu właściwie każdej ręki (jak wiadomo z wierszami bywa trudniej).
Warsztaty dla mniejszych (dzieci przedszkolne i wczesnoszkolne): Beata Kwiecińska, Maciek Dąbrowski / Dom Kultury Inspiro
Warsztaty dla większych (rodzice): Natalia Derewicz / Zlepkisklejki
Komentarz dla wszystkich: Michał Rusinek
Godzina 11:00, PAŁAC POTOCKICH
Warsztaty translatorskie z Tomaszem Ososińskim
Poetyckie warsztaty translatorskie z Tomaszem Ososińskim wokół wierszy Jana Wagnera. Poza pracą nad konkretnym tekstem w ramach warsztatów dowiemy się: czy tylko poeta może tłumaczyć poetę, czym się różni tłumaczenie Dantyszka od Wagnera i czy Rainer Maria Rilke pozostaje największym poetą języka niemieckiego.
Godzina 12:00, PAŁAC POTOCKICH
Szymborska jak malowana
Czy Szymborska inspiruje? Niestannie. Nie tylko poetki i poetów, ale artystów wszelkiej masci w tym fotografkę Joanne Helander i autorkę mozaik Justynę Budzyn a także Jolantę Więcław, twórczynię kolaży. O genezie, historii i konsekwencjach tej twórczej relacji z artystkami porozmawia Szymon Kloska.
Godzina 13:00, PAŁAC POTOCKICH
Spotkanie z laureatem(-tką) Nagrody im. Wisławy Szymborskiej …
Godzina 14:30, PAŁAC POTOCKICH
Uładzimir Niaklajeu – Sam
„АДЗІН/SAM” to nowy wybór wierszy Uładzimira Niaklajeua, jednego z najwybitniejszych pisarzy współczesnej Białorusi, laureata wielu nagród krajowych i międzynarodowych, wymienianego wśród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Książka ukazuje się w dwujęzycznym wydaniu nakładem Kolegium Europy Wschodniej im. J. Nowaka-Jeziorańskiego w ramach Serii Wydawniczej Instytutu Kultury Willa Decjusza. Autorami przekładów są Adam Pomorski, Bohdan Zadura, Czesław Seniuch i Jarosław Anders.
Godzina 16:00, PAŁAC POTOCKICH
Wszystkie ptaki, co we mnie… – spotkanie z poetami …
Wszystkie ptaki, co we mnie… – spotkanie z poetami łotewskimi
Kārlis Vērdiņš, Ingmāra Balode
Prowadzenie: Olga Wiewióra
Olga Wiewióra w rozmowie z Kārlisem Vērdiņšem i Ingmārą Balode – współautorami antologii Wszystkie ptaki, co we mnie… – poszuka przestrzeni, w której mogą spotkać się polski czytelnik / polska czytelniczka i łotewscy poeci. Czy coś jeszcze łączy nasze kraje trzydzieści lat po upadku Związku Sowieckiego i co poezja może nam o tym powiedzieć?
Godzina 17:30, PAŁAC POTOCKICH
Spotkanie z Antanasem A. Jonynasem
„Od stylizacji barokowych przez romantyczne i neoromantyczne aż po oschłą w swoim liryzmie, konceptualną współczesność.” – tak czytamy we wstępie do pierwszej przełożonej na język polski książki Antanasa Jonynasa. Całe spektrum poetyckie tego litewskiego poety wybrzmi w rozmowie z Joanną Zach.
Godzina 18:30, PAŁAC POTOCKICH
Cała Szymborska
Udział bierze: Joanna Szczęsna
Prowadzenie: Wojciech Ligęza
Spotkanie z okazji stulecia urodzin Wisławy Szymborskiej oraz publikacji jej Wierszy wszystkich i rozszerzonej biografii Pamiątkowe rupiecie autorstwa Anny Bikont i Joanny Szczęsnej. Wiersze Szymborskiej, czytane na całym świecie w wielu językach, ciągle poddawane są nowym reinterpretacjom. Rok Szymborskiej stanie się okazją, by na Festiwalu Miłosza porozmawiać o miejscu tych tekstów w dzisiejszej polszczyźnie.
Godzina 19:15, PAŁAC POTOCKICH
Premierowe pokazy diaporam o Szymborskiej i Krynickim
Pokazy diaporam ”Jak sen – Ryszard Krynicki” i ”Gdyby ta Polska byław Szwecji – Wiszława Szymborska” – Bo Perssona i Joanny Helander odbędą się bezpośrednio po spotkaniu Cała Szymborska (9.07, 18:30) i po spotkaniu z Ryszardem Krynickim (9.07, 20:30). Obie diaporamy powstały na bazie filmów i zdjęć Bo Perssona i Joanny Helander, które powstawały od lat 80. Pokazy poprzedzi wstęp Bo Perssona.
———-
Bo Persson, szwedzki reżyser i dramaturg, studiował film i filozofie we Francji, Włoszech i USA. Wcześnie zaangażowany w opozycje demokratyczną w Europie Centralnej. Współreżyser wielu tzw. kreatywnych filmów dokumentalnych zrealizowanych wspólnie z Joanną Helander. Odznaczony medalem Gloria Artis oraz Kamrat Ruda Śląska.
———–
Joanna Helander, urodzona w Rudzie Ślaskiej, zamieszkała w Szwecji od 1971 roku. Fotografka, pisarka, realizatorka wielu filmów dokumentalnych. Od lat uczestniczy w polskim życiu kulturalnym co zaowocowało wieloma legendarnymi portretami polskich pisarzy i artystów. Minister Spraw Zagranicznych Władysław Bartoszewski odznaczył Joannę Helander i Bo Perssona dyplomem honorowym za promowanie kultury polskiej za granicą.
Godzina 19:30, PAŁAC POTOCKICH
Ewa Lipska – Wariacje Geldbergowski
Spotkanie wokół ostatnich próz poetyckich Ewy Lipskiej. Te drobne objętościowo teksty dzięki maestrii językowej, precyzyjnej konstrukcji i analitycznej dociekliwości mieszczą sobie zarówno pustynie Kalahari jak i największe filozoficzne zagwozdki. Pojawienie się w trakcie spotkania sympatycznego kscentryka – Pana Geldberga, jest więcej niż prawdopodobne.
Prowadzenie: Wojciech Bonowicz
Godzina 20:00, HEVRE
Ojcovizna
Uczestnicy: Michał Zabłocki, Jan Rostworowski, Karolina Dousa-Bik
Performans poetycko-muzyczny na podstawie tomu wierszy Michała Zabłockiego Ojcze nasz, 33 wiersze o moim tacie.
Godzina 20:30, PAŁAC POTOCKICH
Spotkanie z Ryszardem Krynickim
W ostatnich tygodniach odebrał nagrodę im. Jerzmanowskich i obchodził 80te urodziny. Na Festiwalu Miłosza porozmawia ze swoimi uważnymi czytelnikami (Stala & Koronkiewicz) i przeczyta wiersze.
Wstęp i prowadzenie: Marta Koronkiewicz, Marian Stala
Goście:
-
Jadwiga Malina
-
Michał Piętniewicz
-
Joanna Zach
-
John Paul Rollert
-
Jolanta Więcław
-
Anouk Herman
-
Ariel Rosé
-
Mira Rosenthal
-
Ija Kiwa
-
Nikola Madzirov
-
Joanna Czudec
-
Szymon Domański
-
Karolina Kapusta
-
Wojciech Kopeć
-
Małgorzata Oczak
-
Olga Rembielińska
-
Misza Sagi
-
Zocha Skrzypulec
-
Marzanna Bogumiła Kielar
-
Ilya Kaminsky
-
Bohdan Zadura
-
Psie Lico
-
Gustaw Owczarski
-
Michał Koza
-
Weronika Janeczko
-
Zuzanna Gawron
-
Tomasz Bąk
-
Jakub Skurtys
-
Aleksandra Kucharska
-
Natalia Malek
-
Łukasz Kraj
-
Radosław Jurczak
-
Natalia Rybczak
-
Joanna Szczęsna
-
Michał Zabłocki
-
Jan Rostworowski
-
Olga A. Wiewióra
-
Anna Piwkowska
-
Antanas A. Jonynas
-
Tomasz Ososiński
-
Justyna Czechowska
-
Kārlis Vērdiņš
-
Ingmāra Balode
-
Marta Podgórnik
-
Bartłomiej Majzel
-
Kateryna Babkina
-
Kristin Berget
-
Antoine Cassar
-
Daniela Danz
-
Anja Kampmann
-
Jan Wagner
-
Julia Fiedorczuk
-
Jerzy Jarniewicz
-
Stanisław Kalina Jaglarz
-
Agnieszka Wolny-Hamkało
-
Ewa Lipska
-
Joanna Oparek
-
Mateusz Żaboklicki
-
Ryszard Krynicki
-
Wojciech Brzoska
-
Wojciech Bonowicz
-
Robert Rybicki
-
Jerzy Illg
-
Krzysztof Siwczyk
-
Agata Jabłońska
-
Zuzanna Sala
-
Paulina Małochleb
-
Agata Puwalska
-
Małgorzata Lebda
-
Uładzimir Niaklajeu
-
Anna Marchewka
-
Patryk Kosenda