Jeden z najbardziej cenionych twórców języka afrikaans, gość ubiegłorocznej, 5. edycji Festiwalu Miłosza – Breyten Breytenbach – został laureatem 5. Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, jednego z najważniejszych wyróżnień przyznawanych w dziedzinie literatury światowej, a przede wszystkim w zakresie poezji. Międzynarodowe jury uznało, że połączenie wybitnych walorów artystycznych twórczości Breytenbacha oraz jego bezkompromisowa postawa moralna i zaangażowanie po stronie krzywdzonych, jest doskonałym wcieleniem postawy najbliższej Zbigniewowi Herbertowi.
Breyten Breytenbach opublikował ponad pięćdziesiąt książek, w tym tomy wierszy, powieści, dzienniki i prozę wspomnieniową. W latach sześćdziesiątych, mieszkając we Francji, zaangażował się w ruch skierowany przeciwko apartheidowi w RPA. W 1975 roku przyjechał do tego kraju posługując się fałszywym paszportem, z zamiarem pomocy w organizacji związków zawodowych wśród czarnoskórej ludności. Został aresztowany, oskarżony o działalność terrorystyczną i skazany na dziewięć lat więzienia. Dzięki międzynarodowym protestom zwolniono go po siedmiu latach, wyjechał wtedy do Francji i przyjął francuskie obywatelstwo.
Od tego czasu został laureatem wielu nagród literackich, wykładał między innymi na New York University, wystawiał obrazy w galeriach na całym świecie. Obecnie mieszka częściowo we Francji, częściowo w Republice Południowej Afryki.
Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 roku za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta.
Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 25 maja 2017 w Warszawie.
fot. Michał Ramus, www.michalramus.com