Krakowska poetka. Stypendystka Urzędu Miasta Krakowa (2001). Laureatka konkursów literackich (Konkursu poetyckiego „O Złoty Kałamarz” i konkursu „Złamane Pióro”, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej, Konkursu Poetyckiego im. Wacława Olszewskiego i innych). Debiutowała na łamach pisma literackiego „Sfera” wierszem Przez zamknięte okno. Publikowała w „Incipicie”, „Gestaltcie”, „Sferze”, prasie codziennej oraz w almanachach „Poetyckie pejzaże” (Oficyna Wydawnicza ESPERO, 1996), „Sfera” (Wydawnictwo Baran i Suszczyński, 1998), „Zielnik miłości” (Centrum Kultury, 1998) i „Każdy rodzi się poetą” (1999).
Opublikowała następujące książki:
- Słowem malowane (1997)
- Milczenie o zapachu pomarańczy (1999)
- Zupełnie inna gwiazda (2002)
- Boso po lodzie (2011)
- Pod jednym kloszem (2021)
- Poezje wybrane (2022)
Od 2005 roku współpracuje z Teatrem Stygmator w Krakowie, bierze udział w występach zbiorowych i wieczorach poetyckich. Była jurorem w konkursie poetyckim organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie (II Wojewódzki Konkurs Młodej Poezji (2006), III Wojewódzki Konkurs Młodej Poezji (2007), IV Wojewódzki Konkurs Młodej Poezji (2008), V Wojewódzki Konkurs Młodej Poezji (2009)).
Twórczość Beaty Kurek nie ogranicza się tylko do poezji. W zakresie jej zainteresowań leżą zagadnienia historii Krakowa w XIX wieku. Była członkiem zespołu zajmującego się zbieraniem i opracowaniem materiałów archiwalnych, na podstawie których powstał drugi tom Historii Biblioteki Jagiellońskiej (2017). W rezultacie tych prac napisała rozdział o Józefie Muczkowskim. W kaliskim czasopiśmie „Bliżej Biblioteki” prowadzi rubrykę Okruchy z Biblioteki Jagiellońskiej, w której opisuje materiały źródłowe pochodzące ze zbiorów krakowskiej biblioteki dotyczące osób lub zagadnień związanych z Kaliszem. W tej serii pisała między innymi o Adamie Asnyku, Marii Konopnickiej i Marii Dąbrowskiej.
Głównym polem jej działalności naukowej jest opracowanie rękopisów Karola Estreichera (starszego), wieloletniego dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej, twórcy Bibliografii Polskiej i miłośnika teatru. Efektem tych prac są opracowania:
- Mimo, że jestem chory i jak ocet kwaśny, ale chwytam za pióro. Korespondencja między Józefem Ignacym Kraszewskim a Karolem Estreicherem z lat 1867–1886 (2022).
- Spowiedź życia mojego. Dzienniki Karola Estreichera Seniora z lat 1847–1905 (2024).
Napisała też szereg artykułów dotyczących wybitnych postaci ze świata nauki, teatru czy literatury, między innymi o wspomnianym już Karolu Estreicherze, Józefie Ignacym Kraszewskim, Sylwii Jutkiewicz, Brunonie Bielawskim, Janie Muszkowskim, w tym też o współczesnych, m.in. Władysławie Serczyku, Elżbiecie Zechenter-Spławińskiej.

