Gary Snyder | Miłosz Festiwal

Wybitny amerykański poeta, pisarz, tłumacz, wykładowca akademicki i działacz na rzecz ochrony środowiska. Urodził się w 1930 r. w San Francisco, dorastał w Portland w stanie Oregon. Wychowując się na małych farmach, od wczesnej młodości przywykł do bliskiego kontaktu z naturą. Szacunek dla otaczającej go przyrody przerodził się później w fascynację kulturą rdzennych mieszkańców Ameryki. Jako nastolatek często wybierał się na wędrówki po górach. Po ukończeniu liceum zaczął studia na kierunkach antropologicznym i literaturoznawczym. Zarabiał na życie na wiele sposobów: był drwalem, marynarzem, wyznaczał szlaki turystyczne, wypatrywał pożarów w puszczach. Po otrzymaniu dyplomu przeniósł się do San Francisco, aby studiować języki orientalne na uniwersytecie w Berkeley. Poznał wtedy wielu twórców, którzy byli blisko związani z powstającym ruchem Beat Generation – Jacka Kerouaca, Allena Ginsberga, Lew Welcha czy Philipa Whalena. W czasie legendarnego wieczoru poetyckiego w Six Gallery Snyder przeczytał wiersz „Jagodowa uczta” („A Berry Feast”). Fascynacja buddyzmem zen sprawiła, że w 1956 r. wyjechał na 12 lat do Japonii, gdzie dzielił czas między medytację, podróże i pracę. Po powrocie zamieszkał w górach Sierra Nevada w domu, który zbudował z żoną i przyjaciółmi. W 1986 r. został wykładowcą na uniwersytecie w Davis.

Twórczość Snydera obejmuje tomiki poetyckie, zapiski z podróży, eseje, a także przekłady z japońskiego i chińskiego. W wielu tekstach pisarz koncentruje się na stosunku ludzi do środowiska naturalnego, zwracając uwagę odbiorców na zagrożenia ekologiczne oraz podkreślając szczególną rolę przyrody w życiu człowieka. Ze względu na silne zaangażowanie w filozofię ekobuddyzmu określany był jako „ekopoeta” i „ekowojownik”.

Snyder jest zdobywcą wielu prestiżowych wyróżnień literackich. Za ogłoszony w 1974 r. tomik Turtle Island otrzymał Nagrodę Pulitzera, a opublikowany w 1993 r. zbiór No Nature uhonorowano National Book Award. Był też laureatem stypendium Guggenheima (1968), nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury (1966) oraz nagrody im. Wallace’a Stevensa (2012), przyznawanej w uznaniu za całokształt twórczości. Opublikowany w 2013 r. zbiór Dlaczego kierowcy ciężarówek z drewnem wstają wcześniej niż adepci Zen jest pierwszym wyborem poezji Snydera w języku polskim.

Organizatorzy:

Dofinansowanie

Wpisz szukaną frazę: