Jazz i poezja. Muzyczne eksperymenty na Miłosz Festival | Miłosz Festiwal

Jazz i poezja. Muzyczne eksperymenty na Miłosz Festival

Jazzowe eksperymenty, nowatorska interpretacja klasyki – spotkanie poezji i muzyki to jedna z wizytówek Festiwalu Miłosza. Już w czerwcu, w przeddzień wydarzenia, dzięki Stanisławowi Soyce i zespołowi Cracow Singers odkryjemy nowe brzmienie sonetów Szekspira. Na zakończenie Festiwalu, 12 czerwca, na uczestników czeka Jazzformance – widowisko muzyczne, w którym jazz ożywi twórczość Witolda Wirpszy. W tym niezwykłym wieczorze wystąpią muzycy Marcin i Bartłomiej Olesiowie oraz Piotr Orzechowski, wraz z aktorem Radosławem Krzyżowskim.

 

Koncert „Shakespeare a capella” odbędzie się 8 czerwca w Filharmonii Krakowskiej, gdzie Stanisław Soyka wraz z młodym zespołem wokalnym Cracow Singers przedstawią nową odsłonę projektu muzycznego „Sonety Shakespeare’a”. Interpretacja dzieł angielskiego dramaturga i poety to spotkanie jazzowej improwizacji ze sztuką wokalną. Za tym eksperymentem stoją Stanisław Soyka i kierujący formacją Cracow Singers Karol Kusz, który zaaranżował sonety na nowo, dla 16-osobowego zespołu i solisty.

 

Już ponad 20 lat temu nagranie Sonetów stanowiło dla Soyki „krok naprzód w komponowaniu”. Sam kompozytor, opowiadając o projekcie, określił go jako „zderzenie nerwu muzyki klasycznej i nerwu muzyki jazzowej, co nie zawsze jest oczywiste, ale w tym wypadku powstało coś bardzo integralnego”.  400 lat po śmierci poety ze Stratfordu artyści zaśpiewają jego sonety a capella, by podobnie jak za czasów Szekspira wyróżnić najpiękniejszy z instrumentów – ludzki głos.

 

Zwieńczeniem poetyckiej podróży podczas 5. edycji Festiwalu Miłosza będzie koncert finałowy „Jazzformance” w ICE Kraków. „Jazzformance” to efekt współpracy pięciu wybitnych osobowości scenicznych: Radosław Krzyżowski (pomysł / głos), Bartłomiej Oleś (perkusja), Marcin Oleś (kontrabas), Piotr Orzechowski „Pianohooligan” (piano Fendera), Dawid Kozłowski „Davideo” (projekcje wideo), zainspirowanych poezją Witolda Wirpszy („Cząstkowa próba o człowieku”, „Agregaty”). To kolejny projekt krakowskiej Fundacji Miasto Literatury, współorganizatora Festiwalu Miłosza. Jazzformance tworzy nową formę widowiska, które wychodzi naprzeciw wymogom zarówno współczesnej poezji, jak i nowoczesnej wrażliwości. Głos aktora recytującego poematy Witolda Wirpszy tworzy kolejną linię melodyczną spektaklu, a językowe eksperymenty poety stają się inspiracją dla muzyków jazzowych, których wirtuozeria opiera się na improwizacji i grze skojarzeń. Wybór tekstów Wirpszy przez muzyków młodego pokolenia świadczy o głębokim osadzeniu jego poezji we współczesnych kontekstach i jest hołdem dla poety, który podejmował artystyczne polemiki z Miłoszem i Herbertem.

Koncerty odbędą się w ramach 5. Festiwalu Miłosza organizowanego przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Miasto Literatury.

 

Bilety na koncert „Jazzformance” będą do nabycia od 13 maja od godziny 10:00 w siedmiu punktach InfoKraków zlokalizowanych: przy ulicy Powiśle 11, w ICE Kraków ul. Konopnickiej 17, w Sukiennicach, przy ul. Józefa 7, w Pawilonie Wyspiańskiego, na ul. Szpitalnej 25, przy ul. Św. Jana 2 oraz na stronie www.eventim.pl. Bilety w cenie 25 zł.

 

Bilety na koncert „Shakespeare a capella” można nabyć w kasie Filharmonii Krakowskiej, przy ul. Zwierzynieckiej 1 (wejście od ul. Straszewskiego), w cenie 40 zł (ulgowe) i 50 zł (normalne). Kasa jest czynna od wtorku do piątku w godzinach 10.00-14.00 i 15.00-19.00 oraz w soboty na godzinę przed koncertem o godzinie 18.00. Bilety można rezerwować w biurze Organizacji Widowni pod numerem telefonu 12 619 87 22 lub wysyłając email na adres widownia@filharmonia.krakow.pl

 

logotypy jazz_milosz

Organizatorzy:

Dofinansowanie

Wpisz szukaną frazę: