Literatura w każdym wieku – pasmo dziecięce | Miłosz Festiwal

Literatura w każdym wieku – pasmo dziecięce

Festiwal Miłosza wraz z Festiwalem Literatury dla Dzieci zapraszają na cykl wydarzeń dla najmłodszych czytelników. W dniach 14-16 maja w Krakowie dzieci i ich rodzice będą uczestniczyć w spotkaniach autorskich, warsztatach, a także grze miejskiej. Do Krakowa przyjedzie m. in. autorka serii o ulicy Czereśniowej – Susanne Rotraut Berne. Koncert zagra Jerz Igor, a na literacki spacer po Krakowie zabierze uczestników Michał Rusinek.

Do Krakowa przyjadą znani autorzy i ilustratorzy książek dla dzieci, żeby opowiedzieć o swoich najnowszych pracach. Wśród nich znajdzie się m.in. Susanne Rotraut Berner – znana na całym świecie ilustratorka i autorka książek obrazkowych, w tym serii o ulicy Czereśniowej. Z czytelnikami spotkają się także Jerzy Stuhr wraz z córką, Marianną Bończą-Stuhr – autorzy książki Kto tam zerka na Kacperka?, zbioru bajek i wierszyków, które dawno, dawno temu do poduszki usłyszały dzieci znanego aktora.

W programie Festiwalu znaleźć można również poszerzające horyzonty – nie tylko geograficzne – spotkania z cyklu Czytanki po zmroku, warsztaty z mistrzami ilustracji, grę miejską, spektakle i pokazy filmowe, a nawet spacer po krakowskim rynku w towarzystwie Michała Rusinka.

Na zakończenie organizatorzy zaplanowali mocny akcent muzyczny – koncert Jerza Igora. Zespół ten z powodzeniem wymyka się jednoznacznej kategoryzacji krytyków i słuchaczy. Tworzący go duet (Jerzy Rogiewicz i Igor Nikiforow) to nowa jakość w podejściu do muzyki dla dzieci. Rewelacyjne, bezpretensjonalne, indie-popowe kołysanki angażują nie tylko uszy młodych widzów, ale też uczą ich wrażliwości na bogactwo brzmień żywych instrumentów.

Druga edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci odbędzie się w tym roku w aż czterech miastach (Kraków, Wrocław, Warszawa i Gdańsk). Celem wydarzenia organizowanego przez klubokawiarnię  Cafe Szafe i Fundację CzasDzieci  jest rozwój młodych czytelników poprzez aktywny kontakt z wartościową literaturą dziecięcą, oraz zaistnienie książki i ilustracji dla dzieci w przestrzeni społecznej. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest tolerancja i otwarcie na inność drugiego człowieka. Dzięki połączeniu sił organizatorów Festiwalu Miłosza i Festiwalu Literatury dla Dzieci tegoroczne propozycje wydarzeń dla najmłodszych będą podwójnie ciekawe.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, lecz wymagana jest rejestracja. Zapisy i szczegółowy program wydarzeń wraz z kalendarzem znaleźć można na stronie www.fldd.pl.

 

Niedziela, 10 maja

„Masz prawa człowieku” – wystawa plenerowa, Plac Szczepański (nie prowadzimy rezerwacji)

Wystawa wielkoformatowych ilustracji pochodzących z książki Masz prawa, człowieku

autorstwa Małgorzaty Węgrzeckiej i Iwony Zabielskiej-Stadnik. Przedstawimy przygotowane przez czołowych polskich ilustratorów obrazy, do stworzenia których inspiracją była Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. Na wystawie będzie więc można podziwiać prace: Anity Andrzejewskiej, Jana Bajtlika, Małgorzaty Bieńkowskiej, Marcina Bruchnalskiego, Iwony Całej, Agaty Dudek, Kacpra Dudka, Marii Ekier, Piotra Fąfrowicza, Anity Graboś, Tomasza Kozłowskiego, Krystyny Lipki-Sztarbałło, Piotra Nagina, Małgorzaty Nowak, Andrzeja Pilichowskiego-Ragno i Joanny Rusinek.

18:00-21:00 Wernisaż wystawy „Wilkonie” – uroczyste rozpoczęcie festiwalu, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (bez ograniczeń)

Józef Wilkoń obchodzi w tym roku jubileusz 85. urodzin. Włączamy się w obchody, a na wystawie będzie można obejrzeć przegląd najważniejszych prac Mistrza ilustracji.

Poniedziałek, 11 maja

10:00-11:30 Wszystkie moje mamy – spotkanie z Renatą Piątkowską, Scena pod Ratuszem (7-10 lat)

Spotkanie z laureatką plebiscytu Najlepsza Polska Książka dla Dzieci 2013. Wszystkie moje mamy to pozycja wpisująca się w serię książek opowiadających dzieciom o wojnie. Mały chłopczyk, bohater tej historii, bierze nas za rękę i prowadzi za druty warszawskiego getta. Autorka pokazuje nam wojnę widzianą oczami dziecka, a rzadko patrzymy na nią z tej perspektywy.

12:00-15:00 Warsztaty dla nauczycieli przedszkolnych, wczesnoszkolnych i bibliotekarzy, Biblioteka Pedagogiczna

Prezentacja technik realizacji warsztatów plastycznych.

19:00-20:00 Czytanki po zmroku w ramach Europejskiej Nocy Literatury (5-9 lat)

W czasie tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci ruszamy w podróż po świecie tropem bajek. Dzieci będą miały okazję poczuć się jak mieszkańcy innych części świata: posłuchać bajek, pobawić się i posmakować lokalnych specjałów.

Wtorek, 12 maja

16:00-17:00 Warsztaty z mistrzami ilustracji – Marianna Sztyma, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (4-8 lat)

Warsztaty plastyczne z autorką ilustracji do książek Oto kot Pauliny Wierzby, Parasol pana Pantalona Zbigniewa Dmitrocy, Legenda o głowie wawelskiejJak zostałam wiedźmą Doroty Masłowskiej, Metrykę nocnika Iwony Wierzby i innych.

19:00-20:00 Czytanki po zmroku w ramach Europejskiej Nocy Literatury – czytamy Katarzynkę Patricka Mondiano, Instytut Francuski (5-8 lat) 

Przeczytamy fragmenty jednej z najsłynniejszych i najchętniej przekładanych książek ubiegłorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla.

W czasie tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci ruszamy w podróż po świecie tropem bajek. Dzieci będą miały okazję poczuć się jak mieszkańcy innych części świata: posłuchać bajek, pobawić się i posmakować lokalnych specjałów.

Środa, 13 maja

10:00-11:30 Spotkanie z Ulfem Starkiem – wokół serii Cynamon i Trusia (4-7 lat)

Spotkanie ze szwedzkim autorem, który o ważnych i często trudnych uczuciach potrafi pisać nawet dla najmłodszych. Tworzy książki uniwersalne, choć nierzadko pisze o samym sobie. O swoich rodzinnych perypetiach Stark opowiada z dużą dozą humoru, ale i powagi.

16:00-17:30 Warsztaty z mistrzami ilustracji – Tomasz Broda, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (4-7 lat)

Warsztaty plastyczne z twórcą lalek i masek z przedmiotów codziennego użytku.

19:00-20:00 Czytanki po zmroku w ramach Europejskiej Nocy Literatury – opowieści z Egiptu, Muzeum Archeologiczne (6-10 lat)

W czasie tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci ruszamy w podróż po świecie tropem bajek. Dzieci będą miały okazję poczuć się jak mieszkańcy innych części świata: posłuchać bajek, pobawić się i posmakować lokalnych specjałów.

Czwartek, 14 maja

10:00-11:30 Z wizytą na ulicy Czereśniowej – spotkanie z Susanne Rotraut Berner, Goethe Instytut (4-7 lat)

Spotkanie z jedną z najpopularniejszych i najwyżej cenionych niemieckich ilustratorek i autorek książek obrazkowych dla dzieci i młodzieży. Bestsellerowa seria o ulicy Czereśniowej podbiła świat. To pełne zabawnych szczegółów, sympatycznych postaci i ujmująco codziennych sytuacji książki obrazkowe, w których nie pada ani jedno słowo.

12:00-14:00 Dong co ma świecący nos – spektakl Teatru Uszytego, Scena pod Ratuszem (5-105 lat)

Dong co ma świecący nos to oparty na wierszach Edwarda Leara spektakl pełen lirycznych, dowcipnych i nonsensownych sytuacji, wplecionych w historię miłości Donga do pewnej Panny, z szumem morza w tle. Istotną rolę stanowi budowana na oczach widza scenografia, a całość dopełnia niezwykła muzyka. Wypłyńcie razem z nami naszym dziurawym sitem, na morze pełne wyobraźni. Spektakl dla widzów od lat pięciu do stu pięciu!

16:00-17:30 Warsztaty z mistrzami ilustracji – Maciej Szymanowicz, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (7-10 lat)

19:00-20:00 Czytanki po zmroku w ramach Europejskiej Nocy Literatury – opowieści z wioski Indian, czyta Maciej Włodarczyk 

Wspólnie z pomysłodawcą i założycielem Indiańskiej Wioski w Szczyrzycu udamy się na Dziki Zachód. Dowiemy się jak bawią się mali Indianie, jak wygląda życie wioski oraz oczywiście posłuchamy indiańskich bajek.

W czasie tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci ruszamy w podróż po świecie tropem bajek. Dzieci będą miały okazję poczuć się jak mieszkańcy innych części świata: posłuchać bajek, pobawić się i posmakować lokalnych specjałów.

Piątek, 15 maja

10:00-11:30 Spacer po Rynku z Michałem Rusinkiem, Rynek Główny (8-12 lat)

Hejnał, Mickiewicz, obwarzanki i oczywiście gołębie. Na spacer po krakowskim Starym Mieście zaprasza autor niepowtarzalnego przewodnika Krakowski Rynek dla chłopców i dziewczynek.

12:00-13:00 Pasmo filmowe – Gucio zaczarowany i Opowieści Krasnogrudzkie, Kino pod Baranami (5-12 lat)

Gucio zaczarowany Zofii Urbanowskiej był ulubioną lekturą dzieciństwa Jarosława Iwaszkiewicza i Czesława Miłosza. Film na jego podstawie przygotowała grupa dzieci i młodzieży z Sejn, twórcy Filmowej Kolekcji Bajek i Opowieści Pogranicza – 32 filmów opowiadających o sejneńskich Litwinach, Cyganach, Żydach, Rosjanach staroobrzędowcach i Polakach – czyli o sąsiedztwie. Dzieci do współpracy zaprosiły reżyserkę filmową – Darię Kopiec.

Sobota, 16 maja

11:00-15:00 Magia Literatury – gra miejska, centrum miasta (na to wydarzenie będzie prowadzona osobna rezerwacja)

Rodzinna gra miejska organizowana wspólnie z „Gazetą Wyborczą”. Więcej szczegółów wkrótce!

14:00-15:30 Kto tam zerka na Kacperka? – spotkanie autorskie, Jerzy Stuhr, Marianna Bończa-Stuhr, ICE Kraków Congress Centre (4-7 lat)

Jerzy Stuhr perypetie Kacperka opowiadał na dobranoc swoim dzieciom Mariannie i Maćkowi. Teraz historia małego bohatera została spisana i uzupełniona wierszami znanymi z kanonu poezji dla najmłodszych i zilustrowana przez Mariannę właśnie.

15:30-16:30 Warsztaty akustyczne w oparciu o książkę Dźwięk – Irena Cieślińska, ICE Kraków Congress Centre (4-99 lat)

Dźwięku nie widać. Na co dzień nie widać go ani trochę, choć czasami aż za bardzo się go czuje. Czy można go zmierzyć lub zważyć? Jaki był najgłośniejszy huk na Ziemi? Dlaczego od hałasu dzwoni w uszach? Czemu pewne stworzenia mają uszy na kolanach? Warsztaty z Ireną Cieślińską, z wykształcenia fizyczką, z zamiłowania popularyzatorką nauki.

17:00-18:30 Jerz Igor – koncert na zakończenie festiwalu w Krakowie, ICE Kraków Congress Centre (3-83 lat)

Jerz Igor to projekt muzyczny czołowych przedstawicieli sceny muzyki alternatywnej – Jerzego Rogiewicza i Igora Nikiforowa. Jerz Igor to rewolucyjne podejście do muzyki dla dzieci. To muzyka, która szanuje młodego słuchacza. To wspaniale napisane, popowe kołysanki dla dzieci od lat 3 do 83. Jerz Igor to także kreatywne i interaktywne koncerty grane na żywych instrumentach i zapraszające młodego słuchacza do wspólnego muzykowania, poszerzające jego muzyczne horyzonty i pobudzające wyobraźnię.

Zapraszamy serdecznie!

Organizatorzy:

Dofinansowanie

Wpisz szukaną frazę: