Majowe święto poezji w Krakowie | Miłosz Festiwal

Majowe święto poezji w Krakowie

Festiwal Miłosza to święty czas spotkań z poezją. Różnorodność propozycji zapewniają poszczególne pasma – spotkania z gośćmi, debaty, warsztaty, wystawy, konferencja poświęcona haiku oraz szereg imprez skierowanych do najmłodszych. Między 14 a 17 maja poezja zawładnie Krakowem. Przedstawiamy pełen program Festiwalu.

Poezja na festiwalu ma wiele twarzy i mnóstwo barw. Widać to od razu spoglądając na listę festiwalowych gości, wśród których w tym roku nie zabraknie nazwisk z różnych stron świata. Odwiedzą nas Jurij Andruchowycz, Xavier Farré, Robert Hass, Marie Lundquist, Valzhyna Mort, Alice Oswald, Ruth Padel, Kornelijus Platelis, Aleś Razanaŭ, Charles Simic, Uroš Zupan. Silną reprezentację będzie miała oczywiście także polska poezja: m.in. Wojciech Bonowicz, Julia Fiedorczuk, Wioletta Grzegorzewska, Klara Nowakowska, Marta Podgórnik, Krzysztof Siwczyk, Michał Sobol, Dariusz Sośnicki i Dariusz Suska.

W ciągu czterech dni – między czwartkiem, 14 maja, a niedzielą, 17 maja – czekają nas liczne spotkania autorskie, ale także i debaty. W pierwszym dniu Festiwalu Zofia Król będzie rozmawiała z gośćmi debaty Księgi użyteczne o współczesnej poezji – obiektywnej, lojalnej wobec rzeczywistości i tytułowo „użytecznej” dla czytelnika. W piątek na debacie prowadzonej przez Krzysztofa Zajasa Przyrodzie pogróżka posłuchamy o przystawalności słów do rzeczy, ekoliteraturze oraz o tym, co poeta-przyrodnik może mieć do powiedzenia ludzkości. W czasie sobotniej debaty Pochwała przekładu Magda Heydel będzie pytać, co to znaczy przekładać poezję, jak i dlaczego twórcy podejmują to wyzwanie oraz jakie znaczenie ma przekład w dzisiejszej kulturze literackiej.

Tradycją Festiwalu Miłosza są wieczory poetyckie. Otworzy je czwartkowa Księga olśnień, w której udział wezmą wszyscy goście festiwalu. W piątek wieczorem odbędzie się Requiem dla poetów, spotkanie poświęcone pamięci i twórczości tych, którzy odeszli: Seamusa Heaneya, Marka Stranda, Stanisława Barańczaka, Tomaža Šalamuna, Juana Gelmana, Tadeusza Różewicza, Philipa Levine’a i Tomasa Tranströmera. W sobotę w Metaforma Cafe będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, czyli maraton poetycki Republica Poetica z udziałem hiszpańskojęzycznych gości z Chile, Hiszpanii i Meksyku oraz polskich poetów.

Festiwalową niedzielę rozpoczniemy poetycką majówką w Ogrodzie Domu Józefa Mehoffera, a dzień zwieńczy koncert Jurija Andruchowycza/Karbido w Klubie Re.

Festiwalowym wydarzeniom towarzyszyć będzie II Międzynarodowa Konferencja Haiku, której ważnym punktem będzie wykład Agnieszki Żuławskiej-Umedy Haiku w kręgu zainteresowań Czesława Miłosza.

Przez trzy kolejne dni – od czwartku do soboty – odbywać się będą także imprezy przygotowane przez Festiwal Literatury dla Dzieci, skierowane do najmłodszych uczestników festiwalu, którzy m. in. będą mogli wziąć udział w warsztacie z ilustratorem Maciejem Szymanowiczem, zagrać w rodzinną grę miejską Magia literatury i spotkać się z Jerzym Stuhrem i Marianną Bończą-Stuhr, autorami opowieści i ilustracji Kacperka.

Organizatorzy:

Dofinansowanie

Wpisz szukaną frazę: