Festiwal Miłosza to jedno z najważniejszych wydarzeń poetyckich w Polsce i największy festiwal tego typu w Europie Środkowej. W 2017 roku został wyróżniony prestiżowym znakiem jakości EFFE Label przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali (EFA). Bogaty program poetyckiego święta obejmuje spotkania z poetkami i poetami, zarówno debiutantami, jak i klasykami, warsztaty pisania, podcasty, slamy poetyckie, wydarzenia artystyczne łączące różne dziedziny sztuki z literaturą, a także współpracę z wydawnictwami i czasopismami branżowymi w zakresie popularyzacji poezji, przekładu poetyckiego i krytyki poetyckiej. Organizatorzy stawiają sobie za cel upowszechnianie poezji polskiej i światowej.
Festiwal wyrósł z tradycji Krakowskich Spotkań Poetów organizowanych w 1997 i 2000 roku pod patronatem i z udziałem polskich noblistów – Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Miłosz szczególnie zaangażował się w planowanie oraz przebieg wydarzenia z 1997 roku. Festiwal Miłosza powstał po śmierci poety, by uhonorować jego działania, przede wszystkim zaś, żeby kontynuować dyskusje o literaturze i kondycji współczesnej kultury.
Pierwsza edycja wydarzenia zorganizowana przez Instytut Książki między 23 a 26 października 2009 roku odbyła się pod hasłem Zniewolony umysł. W 2011 roku w czasie festiwalu, który przebiegał pod hasłem Rodzinna Europa, świętowaliśmy setną rocznicę urodzin poety i Rok Czesława Miłosza – od tej pory Krakowskie Biuro Festiwalowe włączyło się w organizację wydarzenia.
Trzynasta edycja festiwalu również zbiega się z obchodami Roku Czesława Miłosza. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi Ocalenie – od tomu poezji, który z tej okazji zostanie wznowiony po raz pierwszy od 1945 roku, razem z innymi wybranymi dziełami noblisty. Festiwal rozpocznie się 30 czerwca, w rocznicę urodzin poety, i będzie trwał osiem dni, aż do 7 lipca. Organizatorami wydarzenia są: Kraków Miasto Literatury UNESCO, Miasto Kraków, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oraz Fundacja KONTENT. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
RADA PROGRAMOWA FESTIWALU MIŁOSZA:
Krzysztof Czyżewski, Magda Heydel, Jerzy Illg, Jerzy Jarniewicz, Zofia Król, Abel Murcia Soriano, Marek Radziwon, Tomasz Różycki, Joanna Zach, Michał Rusinek
KBF to miejska instytucja kultury. Od ponad dwudziestu lat tworzymy w Krakowie niezapomniane festiwale, spotkania, pikniki, wystawy i warsztaty. Główne obszary naszej działalności to literatura, film i muzyka. Angażujemy się też w sztuki wizualne i inne dziedziny kultury. Wspólnie z mieszkańcami, gośćmi, działającymi tu partnerami i przedsiębiorcami wspieramy zrównoważony rozwój naszego miasta. Tworzymy i pracujemy w Krakowie i dla Krakowa: dla jego mieszkańców, dla turystów, dla tych, którzy wpadają tu na chwilę albo zostają na dłużej. Nasza instytucja to ludzie, którzy stoją za setkami organizowanych co roku wydarzeń. To emocje, które czujemy pod sceną i niezapomniane wrażenia, które wynosimy ze spotkań. To zmiana, która rodzi się z eksperymentu i poczucia przynależności. To żywa tradycja i nowe idee.
Kraków Miasto Literatury UNESCO
Kraków był pierwszym słowiańskim i drugim nieanglojęzycznym miastem na świecie, które uzyskało prestiżowy tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie literatury. Jako operatorzy programu od 2013 roku silnie rozwijamy lokalne życie literackie, promujemy czytelnictwo i wspieramy środowiska twórcze w oparciu o pierwszą w Polsce miejską strategię rozwoju czytelnictwa, przyjętą uchwałą Rady Miasta.
Nasz program obejmuje organizację i współorganizację nie tylko festiwali, ale również m.in. spacerów literackich, wymian i kiermaszy książek, kursów pisania powieści, a także takich projektów i akcji, jak Czytaj PL!, Kody Miasta, Domofon Poezji czy „Multipoezja. Wiersze na murach”. Nieustannie wspieramy debiutantów, współpracujemy z małymi i dużymi księgarniami, edukujemy, integrujemy i zachęcamy do sięgania po literaturę.
Więcej na: kbf.krakow.pl oraz www.miastoliteratury.pl