Poezja, której się słucha i którą się ogląda | Miłosz Festiwal

Poezja, której się słucha i którą się ogląda

Czwarta edycja Festiwalu Miłosza to peregrynacje nie tylko poetyckie, ale również bogaty program muzyczny i projekcja filmowa. Wybitni poeci – Miron Białoszewski i Jurij Andruchowycz – w zetknięciu z muzykami sceny alternatywnej, filmowe wspomnienie o Kornelu Filipowiczu, a nade wszystko rewelacyjni poeci z Litwy i Białorusi.

Wszystko zaczęło się od dźwięku. Dążę do tego, żeby to, co pisane, było zapisaniem mówionego. […] Zawsze uważałem poezję za coś do czytania na głos – tak swoją aktywność twórczą komentował Białoszewski, rozpoczynając rejestrowanie swoich utworów w kwietniu 1965 r. Nagrania poety z lat 60. nie były dotychczas znane szerokiej publiczności. Muzyczny projekt Białoszewski do słuchu wykorzystuje oryginalne nagrania poety oraz prezentuje inspirowane nimi słuchowiska stworzone przez przez młodych przedstawicieli muzyki alternatywnej: Patryka Zakrockiego, Marcina Staniszewskiego, Asi Minę i Mikrokolektyw. To szczególne przedsięwzięcie literacko-muzyczne jest próbą przypomnienia mało znanych nagrań pozostawionych przez autora Obrotów rzeczy. Na pierwszą część tego wyjątkowego koncertu w wykonaniu Asi Miny i Marcina Staniszewskiego zapraszamy 14 maja o 21.30 w klubie Re (ul. Św. Krzyża 4). Na drugą, z udziałem Patryka Zakrockiego i Mikrokolektywu, zapraszamy 16 maja o tej samej porze i w tym samym miejscu.

Kolejnych silnych emocji dostarczy ukraiński poeta i powieściopisarz Jurij Andruchowycz wraz z wrocławskim zespołem Karbido. Wspólnie stworzyli literacko-muzyczną trylogię: Samogon, Cynamon i Absynt. Festiwalowej publiczności zaprezentują nowy program pt. Atlas Estremo, oparty na Leksykonie Miast Intymnych Andruchowycza i silnie inspirowany aktualnymi wydarzeniami w Ukrainie. Nawiązujące do awangardy, punku czy jazzu kompozycje kreślą intrygującą mapę pełną lęków, napięć, wyobrażeń i stereotypów. To będzie mocne zamknięcie czterodniowego Festiwalu Poezji. Na koncert zapraszamy 17 maja o godzinie 20:00 do Klubu Re.

Mamy także coś dla kinomanów – projekcję filmu o Kornelu Filipowiczu, na którą zapraszają Fundacja Wisławy Szymborskiej wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Fundacją Miasto Literatury.  W tym roku mija 25. rocznica śmierci tego wybitnego prozaika, nowelisty, poety, scenarzysty i ważnej postaci życia literackiego i kulturalnego Krakowa. Wybitni pisarze i intelektualiści oraz jego przyjaciele, m.in. Jan Józef Szczepański, Wisława Szymborska, Jerzy Turowicz, Ewa Lipska i Jan Błoński wspominają nie tylko Filipowicza-pisarza, ale także Filipowicza-przyjaciela. Projekcję filmu poprzedzi spotkanie poświęcone Filipowiczowi, które poprowadzą prof. Teresa Walas oraz Bronisław Maj. Na pokaz filmu i dyskusję zapraszamy 17 maja o 13.30 do Kina pod Baranami.

Festiwal Miłosza kontynuuje tradycję Krakowskich Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu, organizowanych pod patronatem Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Dlatego wśród gości tegorocznej edycji z dumą powitamy twórców pochodzących zza wschodniej granicy: litewskiego poetę Kornelijusa Platelisa i dwoje gości pochodzących z Białorusi – Valzhynę Mort i Alesia Razanaŭ. Twórczość Mort, która odwiedzi nasz kraj po raz pierwszy, wielokrotnie porównywano do Miłosza i Szymborskiej, a o Razanaŭ mawia się, że urodził się już jako klasyk.

Bilety na koncerty:

14.05 (Czwartek), godz. 21:30 Białoszewski do słuchu cz.1
miejsce: Klub RE
cena biletu: 15 zł

16.05 (Sobota), godz. 21:30 Białoszewski do słuchu cz.2
miejsce: Klub RE
cena biletu: 15 zł

17.05 (Niedziela), godz. 20:00 Andruchowycz/Karbido
miejsce: Klub RE
cena biletu: 20 zł

Pakiet na 2 koncerty Białoszewski do słuchu
cena: 20 zł

Pakiet na wszystkie 3 koncerty
cena: 30 zł

ZASADY ZAKUPU BILETÓW I PAKIETÓW:

– Osobom posiadającym Krakowską Kartę Rodzinną 3+, przysługują bilety zniżkowe (-70% od ceny biletu normalnego). Pula biletów jest ograniczona. Nie dotyczy pakietów.
– Nie są przewidziane bilety ulgowe.
– Przed zakupem biletów lub karnetów, klient ma obowiązek zapoznania się z Regulaminem sprzedaży biletów na wydarzenia organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Zakup biletu i pakietu jest traktowany jako akceptacja regulaminu.

Bilety na festiwalowe koncerty można będzie kupić od 20 kwietnia b.r. od godz. 10:00 w czterech punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).

Wejściówki na pokaz filmu

Bezpłatne wejściówki będą dostępne od 4 maja w kasie kina lub w biurze Fundacji (Plac Wszystkich Świętych 2, Pawilon Wyspiańskiego, II piętro, między 10.00 a 15.00 od pn. do pt.).

 

Białoszewski do słuchu tom 2 - okładka  Karbido    Filipowicz

Organizatorzy:

Dofinansowanie

Wpisz szukaną frazę: