Rok Miłosza trwa! | Miłosz Festiwal

Twórczość Czesława Miłosza charakteryzuje bezkompromisowa „wnikliwość w ujawnianiu zagrożenia człowieka w świecie pełnym gwałtownych konfliktów” – tak uzasadniano przyznanie autorowi Literackiej Nagrody Nobla w 1980 roku. Dziś wracamy do jego utworów za sprawą decyzji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, który ustanowił rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza.

Jeden z najważniejszych polskich autorów XX wieku w swojej twórczości wnikliwie analizował i ujawniał największe problemy i kryzysy współczesności. Jego teksty w obliczu gwałtownych konfliktów zdają się być niezwykle aktualne i interwencyjne. W tym roku przypada 20. rocznica śmierci poety. Rok Czesława Miłosza to moment upamiętnienia niezwykle różnorodnego pisarstwa noblisty i czas wyjątkowych wydarzeń kulturalnych i literackich w całej Polsce.

Przedstawiamy wybrane działania realizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Bibliotekę Narodową oraz wydawnictwo Znak.

 

Imieniny Jana Kochanowskiego
29 czerwca, godz. 11.00

Bohaterem tegorocznej edycji Imienin Jana Kochanowskiego w Warszawie, czyli literackiego pikniku Biblioteki Narodowej, został nie kto inny, jak właśnie Czesław Miłosz. W programie warszawskiego wydarzenia znalazły się spotkania:

  • Miłosz. Powrót – o próbie nowego spojrzenia na Czesława Miłosza rozmawiać będą Joanna Miłosz-Piekarska i Michał Szymański
  • Noblista do Noblistki – o korespondencji Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza opowiada Michał Rusinek, listy czytają Magdalena Walach i Jerzy Radziwiłowicz
  • Wspominając poetę – Czesława Miłosza wspominać będę Andrzej Franaszek i Adam Michnik

Ponadto w otwartym dla publiczności Pałacu Rzeczypospolitej będzie można oglądać ekspozycję poświęconą poecie. Znajdą się na niej rękopisy i osobiste pamiątki noblisty. Wystawa Miłosz. Powrót potrwa do 10 października.

Więcej informacji>>>

 

Festiwal Miłosza

Od 30 czerwca do 7 lipca

W tym roku krakowski festiwal przebiega pod hasłem Ocalenie – od tytułu jednego z tomów Czesława Miłosza. Najnowsza odsłona krakowskiego święta poezji będzie trwała aż osiem dni. Wydarzenie organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe rozpocznie się 30 czerwca, w 113. rocznicę urodzin poety, i zbiegnie się z uroczystymi obchodami Roku Czesława Miłosza. Nie zabraknie spotkań poświęconych poecie:

  • 30 czerwca, godz. 10.00 – spacer literacki po Krakowie szlakiem Czesława Miłosza
  • 30 czerwca, godz. 14.00Konfrontacje i rewizje: Miłosz i Gombrowicz. Kultura na uchodźstwie
  • 5 lipca, godz. 20.00Swir by Miłosz. Czytanie wierszy Anny Świrszczyńskiej w wyborze Czesława Miłosza
  • 6 lipca, godz. 19.00 – premiera polskiego przekładu książki Miłosz w Kalifornii autorstwa Cynthii L. Haven
  • 7 lipca, godz. 13.30 – premiera Korespondencji 1965–2003 Tymoteusza Karpowicza i Czesława Miłosza

Więcej informacji >>>

Organizatorzy:

Dofinansowanie

Wpisz szukaną frazę: