Spotkania z poetami podczas Festiwalu Miłosza | Miłosz Festiwal

Spotkania z poetami podczas Festiwalu Miłosza

Wykłady, koncerty, warsztaty – Festiwal Miłosza umożliwia smakowanie języka poezji w różnych wymiarach. Domeną krakowskiego święta poezji jest jednak bezpośrednie spotkanie twórcy i czytelnika. Spotkania kameralne, intymne, ale także z rozmachem – w tym roku wieczory poetyckie odbędą się w pięknej scenerii Synagogi Tempel i kościoła św. Marcina.

 

To właśnie relacja poety z czytelnikiem stanowi rdzeń Festiwalu Miłosza, wywodzącego się z tradycji spotkań poetów Wschodu i Zachodu. Festiwal Miłosza daje możliwość zapytania o twórcze inspiracje, ale jest także szansą na wysłuchanie poetów czytających własne wiersze. Pierwszego dnia Festiwalu (9 czerwca) podczas Wieczoru w Synagodze zaprezentują swoją twórczość: Breyten Breytenbach, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Ashur Etwebi, Jerzy Kronhold, Piotr Matywiecki, Agnieszka Mirahina, Przemysław Owczarek, Tadeusz Pióro, Joanna Roszak i Olga Siedakowa. Gospodarzem tego niezwykłego spotkania będzie Jerzy Illg.

 

Następnego dnia (10 czerwca) poetyckie na uczestników czekają kolejne poetyckie konfrontacje. Krzysztof Siwczyk będzie pytał Ashura Etwebi o walkę poezji z reżimem i o związki medycyny z literaturą. Olga Siedakowa opowie Adamowi Pomorskiemu, jak w jej wierszach łączy się metafizyka z codziennością. Agnieszka Mirahina, Bartłomiej Majzel, Tadeusz Pióro, Przemysław Owczarek opowiedzą Annie Kałuży, czym są dla nich Wiersze w podróży. Drugi dzień Festiwalu zakończy się wieczorem poetyckim w kościele św. Marcina. Swoje wiersze przeczytają Kacper Bartczak, Stefan Hertmans, Barbara Klicka, Aldona Kopkiewicz, Bartłomiej Majzel, Michael Ondaatje, Piotr Przybyła i Julia Szychowiak. Spotkanie poprowadzi Wojciech Bonowicz, a wzbogaci je akompaniamentem muzycznym wybitny kontrabasista Marcin Oleś.

 

W sobotę 11 czerwca z czytelnikami spotka się Breyten Breytenbach. Z tym wybitnym południowoafrykańskim twórcą rozmawiać będzie Jerzy Koch. Stefan Hertmans – jeden z najbardziej cenionych poetów języka niderlandzkiego, w Polsce najbardziej znany jako autor książki Wojna i terpentyna. Z poetą i pisarzem porozmawia Sławomir Paszkiet. O brzmienie Wierszy z niedaleka zapyta polskich poetów Paweł Kaczmarski. Odpowiadać będą Barbara Klicka, Aldona Kopkiewicz, Piotr Przybyła i Kacper Bartczak. Tego samego dnia Hatif Janabi porozmawia z Adonisem – o skomplikowanej tożsamości poety, rozpiętej między kulturą arabską a zachodnią.

 

Spotkanie z tegorocznymi laureatami nagrody im. Wisławy Szymborskiej rozpocznie finałowy dzień Festiwalu Miłosza (12 czerwca). Potem Bronisław Maj razem ze swoimi gośćmi będzie wspominał Zdzisława Jaskułę – zmarłego w ubiegłym roku tłumacza, poetę i dyrektora Teatru Nowego w Łodzi.  Wspomnieniami będą się dzielić: Sława Lisiecka – żona twórcy i tłumaczka oraz Krzysztof Siwczyk, Jerzy Jarniewicz i Joanna Orska.

 

Tego dnia Agata Hołobut zapyta Michaela Ondaatje o wpływ wielokulturowych korzeni na jego poezję. Z kolei polscy poeci Jerzy Kronhold, Piotr Matywiecki, Joanna Roszak i Julia Szychowiak opowiedzą Marcie Koronkiewicz o Wierszach w słowach i ciszy. O książce Nie dam ci siebie w żadnej postaci (Lokator 2016), której premiera odbędzie się podczas Festiwalu, opowie Pawłowi Matywieckiemu Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.

 

Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury zapraszają do wspólnej podróży z poetami po mapie, której szlaki wyznaczają wersy wierszy i kolejne strony tomików.

 

Więcej informacji o Festiwalu na: www.miloszfestival.pl

Organizatorzy:

Dofinansowanie

Wpisz szukaną frazę: