Stasiuk i Haydamaky na Festiwalu Miłosza | Miłosz Festiwal

Stasiuk i Haydamaky na Festiwalu Miłosza

Muzyczna uczta na tegorocznym Festiwalu Miłosza! W piątek 8 czerwca, o godz. 21.00) zapraszamy do Centrum Festiwalowego (Pałac Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej w Krakowie) na koncert Andrzeja Stasiuka z ukraińskim zespołem Haydamaky, którzy dali nowe życie „Stepom akermańskim” i innym utworom Adama Mickiewicza. Bilety już w sprzedaży!

„Dlaczego akurat oni wydobywają z jego poezji całą jej stepowość, wschodniość oraz orientalność? Mają do tego najlepsze prawo jako muzyczni spadkobiercy kozaczyzny. A jako potężny zespół rockowy pokazują siłę Mickiewiczowskiego trzynastozgłoskowca. Przecież to jest napisane specjalnie dla rockowego bandu. Bez trudu można sobie wyobrazić pana Adama, jak improwizuje na scenie wsłuchany we własne słowa, a zarazem w puls basu, bębnów i gitary jakiegoś zespołu, który udało mu się zebrać tam, gdzie aktualnie przebywa, czyli najpewniej w niebie. A dobrych muzyków jest tam wielu” – napisał we wstępie do płyty Stasiuk.

Pomysł na zmierzenie się z poezją Mickiewicza dojrzewał w Kijowie kilkanaście miesięcy. Latem 2016 roku grupa pojechała w okolice Białogrodu nad Dniestrem, który do 1944 roku nosił nazwę Akerman. Po dwóch dniach spędzonych przez muzyków pod gołym niebem „Stepy akermańskie” miały już melodię. Do zrobienia współczesnego przekładu został zaproszony jeden z najpopularniejszych ukraińskich pisarzy, Jurij Andruchowycz. Po ponad pół wieku pojawił się wreszcie nowy przekład sonetu. Zespół długo poszukiwał polskiego artysty, który wniósłby do utworu polski język i ducha, jednak materia piosenki wymagała czegoś innego. Tak w prace nad projektem zaangażował się Andrzej Stasiuk.

Bilety na koncert w cenie 20 zł są dostępne za pośrednictwem portalu eventim.pl oraz w siedmiu punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, przy ul. Szpitalnej 25, przy ul. Józefa 7, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3), przy ul. Powiśle 11 oraz w Centrum Kongresowym ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17).

Koncert odbędzie się w ramach 7. Festiwalu Miłosza. Tegoroczna edycja pod hasłem „Rok myśliwego” potrwa od 7 do 10 czerwca.

Organizatorami Festiwalu są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury.

Organizatorzy:

Dofinansowanie

Wpisz szukaną frazę: