Zapraszamy na wirtualny spacer po krakowskim mieszkaniu Czesława Miłosza!
Naszymi przewodnikami po tej wyjątkowej, zachowanej w praktycznie niezmienionym stanie przestrzeni są Anthony Miłosz, syn poety, oraz wybitny znawca jego twórczości, prof. Aleksander Fiut.
Jesteśmy w mieszkaniu ojca na ulicy Bogusławskiego – oprowadza nas Anthony Miłosz. […] Tutaj była sypialnia i gabinet, tam miał biurko, a na nim komputer i powiększacz. Tutaj zaczęła się zbierać biblioteka. Kiedy zacząłem jeździć do Berkeley, co pewien czas wysyłał mi listę książek, o które prosił. W Berkeley miał ogromny księgozbiór, ogromną „bibliotekę” – tam było około 50 tysięcy tomów! Prosił, by mu przywieźć taki czy inny egzemplarz, rzeczywiście, dokładnie pamiętał, gdzie jest każda z tych książek. Mówił: „Na drugim regale, w przedpokoju, leży taka książka…”. Przywoziłem mu w walizce te książki, czułem się troszkę jak przed Solidarnością, kiedy woziło się rękopisy do Polski, schowane pod tylnym siedzeniem samochodu. Tylko że w tym przypadku mogłem swobodnie wziąć do walizki książki, o które prosił. Ale jesteśmy tu, on tutaj żył, tutaj pracował i tutaj umarł.
Jaki był rytm pracy i codzienność Czesława Miłosza? Jak powstawały jego ostatnie teksty? I dlaczego w ogóle wybrał Kraków na miejsce zamieszkania?
Nagranie zrealizowane w ramach projektu Writers in Motion.