Wszelki wypadek. Fundacja Wisławy Szymborskiej ludziom pióra | Miłosz Festiwal

Wszelki wypadek. Fundacja Wisławy Szymborskiej ludziom pióra

Zarząd Fundacji Wisławy Szymborskiej informuje, że ze względu na trudną sytuację, spowodowaną wybuchem epidemii COVID-19, podjął jednogłośnie decyzję o zawieszeniu w tym roku konkursu o Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej.

W wyniku epidemii wielu ludzi pióra nieoczekiwanie straciło źródła dochodów i znalazło się w dramatycznej sytuacji finansowej, dlatego też Fundacja w porozumieniu ze Sponsorami – Bankiem BNP Paribas, firmą Sobiesław Zasada Automotive oraz Browarem Tenczynek, zdecydowała, by środki, które miały być przeznaczone w tym roku na Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej, zostały przesunięte na Fundusz Zapomogowy. W jego ramach od wielu lat Fundacja Wisławy Szymborskiej wspiera pisarzy, którzy znaleźli się – z przyczyn losowych – w trudnej sytuacji materialnej. W tej wyjątkowej i bezprecedensowej sytuacji Fundacja postanowiła zorganizować specjalną edycję tego Funduszu pod hasłem: „Wszelki wypadek. Fundacja Wisławy Szymborskiej ludziom pióra”. Przeznaczona ona będzie dla pisarzy i tłumaczy, którzy stracili źródła utrzymania na skutek pandemii.

O zrozumienie dla tej decyzji prosimy przede wszystkim poetów i wydawców, którzy zgłosili książki poetyckie do tegorocznej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Zapewniamy, że wszystkie przyjęte tomy automatycznie przejdą do edycji przyszłorocznej – mówi Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

W tej wyjątkowej sytuacji przychodzą mi na myśl słowa Wisławy Szymborskiej, która w odczycie noblowskim zauważyła, że „wszelka wiedza, która nie wyłania z siebie nowych pytań, staje się w szybkim czasie martwa”. Te słowa w prosty i klarowny sposób podkreślają, że nasze ciągłe poszukiwania tego, jak można coś zrobić lepiej – napędzają świat. Świat, który dziś wstrzymał oddech i zamknął w nas domach, ale przecież nie przestał żyć, nie wyzbył się emocji, nie spoczął na laurach. Podobnie nie zrobili tego ludzie pióra, którzy tym bardziej zadają dziś pytania o ludzką kondycję, uczucia i wartości, o przyszłość. Będąc marką pozostającą zawsze blisko ludzkich potrzeb i emocji uważamy, że wsparcie twórców w tej trudnej chwili jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale również wyrazem zwyczajnej, ludzkiej solidarności – mówi Przemek Gdański, prezes zarządu Banku BNP Paribas.

Od początku naszej współpracy – a minęło już ładnych parę lat – towarzyszy nam ambitne przesłanie łączenia wysokiej kultury z wysoką techniką, a to nasza branża.mówi Paweł Szymański, pełniący funkcję Wiceprezesa Zarządu Spółki Sobiesław Zasada AutomotiveJednak w tym dziwnym pandemicznym świecie, w jakim przyszło nam teraz żyć, tematy szeroko pojętej kultury, podobnie jak i wszelkiej komercji, wyprzedza słuszna troska o nasze zdrowie. My znajdujemy wciąż motywację do wsparcia tych, którzy znaleźli się w życiowych opałach. I również bardzo żałujemy, że w tym roku nie spotkamy się na szczególnym święcie Fundacji, jakim jest Gala i wręczenie Nagrody im. W. Szymborskiej, ale pociesza nas wiara, iż nasza finansowa pomoc ludziom pióra będzie sprzyjać w realizacji ich literackich pasji.

Wnioski o wsparcie finansowe należy wysyłać drogą mailową do 31 maja 2020. Regulamin i szczegółowe informacje dotyczące pomocy finansowej znajdują się na stronie internetowej www.szymborska.org.pl

Organizatorzy:

Dofinansowanie

Wpisz szukaną frazę: