Tabu kobiecości – warsztaty tworzenia feministycznej poezji z Moniką Herceg | Miłosz Festiwal

Tabu kobiecości – warsztaty tworzenia feministycznej poezji z Moniką Herceg

Na warsztatach pisania poezji będziemy zajmować się licznymi tematami tabu obecnymi w życiu kobiet. Poezja, która zajmuje jasne stanowisko w kwestii tego, co to znaczy być dzisiaj kobietą, nawiązuje do długiej tradycji: twórczości m.in. Anne Sexton, Sylwii Plath i wielu innych autorek.

Na warsztatach spróbujemy rozpisać takie tematy, jak wstyd i poczucie winy, ale także kobiecy gniew, próbując tym samym zamienić poezję w przestrzeń symbolicznej walki. Kobiece ciało nadal jest tematem tabu, podobnie jak macierzyństwo czy pragnienie przerwania ciąży. Przemoc i motywowane płcią zabójstwa, tak jak i nierówne płace czy brak obecności kobiet na stanowiskach kierowniczych, to kwestie, które pokazują, że walka o prawa kobiet nie dobiegła końca. Prawa kobiet zostały wywalczone, a zatem musimy mieć świadomość, że nadal codziennie trzeba o nie zabiegać.

Na warsztatach, poprzez wiele interaktywnych ćwiczeń z pisania, zajmiemy się tematami ciała, rozkoszy, seksualności, macierzyństwa, starości, nierówności oraz złości, gniewu, walki, wyuczonej asertywności i posłuszeństwa, a także historiami silnych kobiet: od artystek po naukowczynie. Poezja to sposób komunikacji z samym sobą, ale i światem: staje się ona emocjonalnym placem budowy, a także umożliwia jaśniejszy ogląd. Czas, aby burzyć tabu, a poezja jest z pewnością jednym z narzędzi, który może w tym pomóc.

Warsztaty poprowadzą chorwacka poetka Monika Herceg, zdobywczyni tegorocznej nagrody Europejski Poeta Wolności, oraz jej tłumaczka Aleksandra Wojtaszek. Języki robocze: polski, angielski, chorwacki.

Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych bez względu na płeć, wiek itd. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Miłosza.

Organizatorzy:

Dofinansowanie

Wpisz szukaną frazę: