Zapraszamy na koncert Soyka & Cracow Singers | Miłosz Festiwal

Zapraszamy na koncert Soyka & Cracow Singers

Soyka & Cracow Singers. Shakespeare a cappella.

400 lat dziedzictwa Williama Shekespeare’a – polskie interpretacje.

 

Wykonawcy:

​Stanisław Soyka

Cracow Singers | zespół wokalny

Concept Music Art – realizacja światła

 

repertuar:

Utwory do słów Czesława Miłosza w wykonaniu Stanisława Soyki

Sonety Williama Szekspira w wykonaniu Stanisława Soyki i zespołu Cracow Singers

 

Soyka & Cracow Singers Shakespeare a cappella.

Autorskie kompozycje Stanisława Soyki do słów Wiliama Szekspira zainspirowały młodych, krakowskich artystów. Zaczęło się od niewinnego spotkania w podkrakowskich Staniątkach po koncercie Stanisława Soyki dla Opactwa Mniszek Benedyktynek…

Ponadczasowe piękno

O sile i oddziaływaniu tej muzyki świadczy najlepiej fakt, że powraca ona w zmienionej formie, po dwudziestu latach od powstania. Ponadczasowe piękno poezji Mistrza ze Stratfordu pojawia się tym razem w opracowaniu a cappella, co z natury bliższe jest czasom Szekspira – wówczas to najważniejszym instrumentem, któremu kompozytorzy dedykowali swoje dzieła, był ludzki głos. Nowa interpretacja sonetów Szekspira łączy śpiew solowy – w charakterze jazzowej improwizacji w wykonaniu Stanisława Soyki z klasyczną, wielogłosową sztuką wokalną prezentowaną przez zespół Cracow Singers.

O albumie

Ze wzajemnej inspiracji wykonawców powstał unikatowy zapis muzyki prezentowany na dwupłytowym albumie. Autorskie kompozycje Stanisława Soyki, zarejestrowane zostały w dwóch wersjach językowych: oryginalnej – wczesnej nowoangielskiej oraz polskiej w tłumaczeniach Stanisława Barańczaka i Macieja Słomczyńskiego. Autorem aranżacji jest Karol Kusz – kierownik artystyczny zespołu Cracow Singers.

Współtwórcy

Okładkę albumu zaprojektował Profesor Rosław Szaybo – światowej sławy polski grafik, plakacista, którego okładki płytowe przeszły do legendy. Autor projektów graficznych dla m.in. takich wykonawców jak Elton John, Roy Orbison, Judas Priest (okładka British Steel i logo zespołu), Carlos Santana, Janis Joplin czy John Williams.

 

Stanisław Soyka

Polski wokalista jazzowy, pianista, kompozytor urodzony w 1959 roku. Śpiewać zaczął kiedy miał 7 lat udzielając się wraz z ojcem w chórze katedralnym. Ukończył Wydział Kompozycji i Aranżacji renomowanej Akademii Muzycznej w Katowicach. Stanisław Soyka debiutował w listopadzie 1979 recitalem muzyki bluesowej i gospel w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Śpiewał tam utwory Raya Charlesa, Carole King i Beatlesów. Zapis tego koncertu znalazł się na jego pierwszym albumie „Don’t YouCry”.

W 1981 roku ukazuje się płyta „Blublula”. Zawiera porywające wykonania takich standardów jak „I’m just a lucky so and so” D. Ellington’a czy Naima J. Coltrane’a. Całość z towarzyszeniem Tria Wojciecha Karolaka. Płyta staje się „Jazzową płyta roku ‘81” i rozchodzi się w „złotym” nakładzie. To wtedy właśnie legendarny amerykański animator i krytyk jazzowy W. Conover goszczący w Polsce podczas festiwalu Jazz Jamboree usłyszawszy Soykę, miał powiedzieć: ten facet, to najlepiej strzeżony sekret muzyki polskiej.

W 1988 roku artysta rozpoczął długą i owocną współpracę z Januszem Yaniną Iwańskim, gitarzystą jazz-rockowej grupy Tie Break. Duet Soyka & Yanina nagrał szereg płyt. O ich albumie „Acoustic” mówi się, że o kilka lat wyprzedził epokę nagrywania „bez prądu”.

Kolejna ich płyta „Neopositive” (1992), zawiera piosenkę „Tolerancja”, która została wylansowana na wielki przebój.

Przez ponad 35 lat kariery muzycznej Stanisław Soyka nagrał wiele płyt, które zapisały się w sposób szczególny w historii polskiej muzyki. Wciąż jest inny, wciąż nowy a jednocześnie rozpoznawalny od pierwszych nut.

www.soyka.pl

 

Cracow Singers

Zespół wokalny działający od 2013 roku, tworzą doświadczeni śpiewacy, którzy realizowali nagrania płytowe m.in. dla Polskiego Radia, wykonawcy koncertów a cappella oraz koncertów wokalno-instrumentalnych w kraju i za granicą. Dojrzałość artystyczna śpiewaków przekłada się na wysoki poziom wykonawczy i umożliwia sięganie do różnych gatunków i rodzajów muzyki wokalnej i wokalno-instrumentalnej. Zespół Cracow Singers wyróżnia konsekwentnie wypracowywana estetyka brzmienia oraz jakość interpretacji.

Cracow Singers koncentruje swoją działalność na przedsięwzięciach autorskich, interdyscyplinarnych, wypracowuje nowe pomysły łącząc odległe obszary i interesujących Partnerów. Międzynarodowy projekt „Kantor – anwesend – abwesend” powstał we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka oraz Domem Norymberskim w Krakowie. Cracow Singers zaproszony został przez wydawnictwo Internationale Musikverlage Hans Sikorski z Hamburga do współpracy w projekcie muzycznym prezentującym najnowszą kompozycję Lery Auerbach. Wysoki poziom artystyczny oraz wyjątkową jakość brzmienia zespołu, docenił polski muzyk jazzowy, kompozytor i wokalista Stanisław Soyka. Autorskie kompozycje Stanisława Soyki, do słów Wiliama Shakespeare’a w nowej aranżacji, stworzonej tylko dla realizacji a cappella zarejestrowane zostały na dwupłytowym albumie zatytułowanym Soyka & Cracow Singers. Shakespeare a cappella.

Zespół uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych miasta Krakowa (m.in. Cracovia Sacra, Muzyczne czwartki we Dworku Białoprądnickim). Współpracuje z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. W Roku Witolda Lutosławskiego współtworzył cykle koncertowe z utworami Witolda Lutosławskiego pn. „Ptasie Plotki, czyli rzecz o muzyce” (wykonanie półsceniczne).

Cracow Singers miał zaszczyt śpiewać podczas uroczystości otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej w dniu 17 marca 2016 roku.

Kierownictwo artystyczne Cracow Singers sprawuje Karol Kusz.

www.cracowsingers.pl

 

Concept Music Art

To kompilacja energii, pasji i pozytywnego myślenia. Staliśmy się unikalnym zespołem, od 1998 roku zajmujemy się kompleksową organizacją eventów. Posiadamy najnowszy sprzęt i technologie oraz wiedzę jak ich użyć by stworzyć unikalne przedsięwzięcia. Łączymy techniczny profesjonalizm z artystycznym zacięciem. Kreujemy wydarzenia, które się wyróżniają.

6000 zrealizowanych eventów. Targi. Konferencje. Gale. Imprezy plenerowe. Koncerty. Spotkania firmowe. Bale. Wydarzenia kulturalne.

U nas każdy event ma swój charakter. Tworzymy koncepcję i zapewniamy jej spójność w najmniejszym detalu. Technika, logistyka, produkcja, estetyka – każdy element musi być w pełni dopracowany.

Nie boimy się wyzwań. Dla nas nie ma ograniczeń. Każdy sukces jest motywacją do dalszych działań.

Jesteśmy ekipą 40 wzajemnie uzupełniających się indywidualności. Angażujemy się w każdy projekt. Żyjemy tym, co robimy. Jesteśmy młodzi i ambitni. Nie tracimy świeżego spojrzenia. Szukamy innowacji. Ciągle się udoskonalamy. Poznajemy nowe technologie. Zdobywamy nowe umiejętności. Inspirujemy siebie i innych.

Wszystko po to, żeby kreować coraz piękniejsze eventy. Takie, w których sami z przyjemnością wzięlibyśmy udział.

 

Bilety​ na koncert ​można kupić w kasie Filharmonii Krakowskiej, przy ul. Zwierzynieckiej 1 (wejście od ul. Straszewskiego), w cenie 40 zł (ulgowe) i 50 zł (normalne).

Kasa jest czynna od wtorku do piątku w godzinach 10–14 i 15–19 oraz w soboty na godzinę przed koncertem o godzinie 18.

Bilety można rezerwować w biurze Organizacji Widowni pod numerem telefonu 12 619 87 22 lub wysyłając email na adres widownia@filharmonia.krakow.pl

Organizatorzy:

Dofinansowanie

Wpisz szukaną frazę: