Znamy laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej | Miłosz Festiwal

Znamy laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

25 października 2015 podczas uroczystej gali, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków ogłoszono nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W tym roku kapituła zdecydowała się przyznać nagrodę ex aequo dla Romana Honeta za tom świat był mój (wyd. Biuro Literackie, 2014) oraz dla Jacka Podsiadły za tom Przez sen (wyd. Brama Grodzka – Teatr NN, 2014).

Każdy ze zwycięzców otrzymał 100 000 zł oraz statuetkę autorstwa Terenu Prywatnego.

„Roman Honet w nagrodzonej książce zatytułowanej „świat był mój” przedstawia proces przeżywania żałoby, wyzwalania się z doświadczenia utraty i śmierci. Nawiązuje do poetyki trenów, ale rozsadza ją i szuka swojej drogi. Jego poezja opiera się tutaj na antytezach i poszukiwaniu sprzeczności. Świat Honeta jest niezwykle skomplikowany, a jednocześnie obsesyjny i zamknięty. To świat śmierci i rozkładu, świat utraty i żałoby.

Jacek Podsiadło buduje zaś w „Przez sen” jako pochwałę języka poetyckiego, o którą trudno w czasach współczesnych. Podsiadło przekonany jest, że język nie uległ rozkładowi, może służyć do opisywania świata, głosi tu pochwałę energii języka. W tym tomie właśnie udowadnia czytelnikowi swoją wirtuozerię, bawi się językiem poetyckim, tradycją, sięga po rytm i rym, choć te wydawały się już niemodne. Podsiadło, jak zawsze, także i tutaj wybiera własną drogę – pomiędzy poezją hermetyczną, autotematyczną oraz poezją dyskursywną, opisującą świat.” – Paulina Małochleb, sekretarz Nagrody.
Galę poprowadziła Sonia Bohosiewicz, a uroczystość zakończył  koncert krakowskiego zespołu F.O.U.R.S. Collective.

Laureatami I edycji Nagrody byli Krystyna Dąbrowska za tom Białe krzesła i Łukasz Jarosz za tom Pełna krew (2013), w II edycji nagrodzona została Julia Hartwig za tom Zapisane (2014).

Partnerem Strategicznym jest Fundacja PZU, która od początku trwania Nagrody wspiera konkurs o Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej.

Gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Do promocji Nagrody, a także nominowanych książek oraz laureata włączyła się sieć księgarni Matras.
Partnerzy Gali

Krakowskie Biuro Festiwalowe
Kraków Miasto Literatury
Centrum Kongresowe ICE Kraków
Matras
Mercedes Benz Sobiesław Zasada Automotive
Rossmann
Solfilm
Hotel Stary

Patronat medialny

TVN24
TVN24.pl
III Program Polskiego Radia
Radio Kraków
Dziennik Polski
Polonistyka
Xiegarnia.pl
Culture.pl

Więcej o nagrodzie:

nagrodaszymborskiej.pl

Organizatorzy:

Dofinansowanie

Wpisz szukaną frazę: